Yaşam Haberleri

Uzun Süreli Kovid Yaşlılar İçin Özel Zorluklar Oluşturuyor

Patricia Anderson’a nasıl olduğunu sorun, muhtemelen rutin bir cevap alamayacaksınız. Geçtiğimiz Salı günü “Bugün çalışıyorum ve iyiyim” dedi. “Cumartesi ve pazar günü yatalaktım. Uzun Kovid bir roller-coaster’dır.”

Bayan Anderson, salgından önce dövüş sanatlarıyla uğraşıyordu ve arabasız çalışıyordu; bunun yerine tıp kütüphanecisi olduğu Ann Arbor, Michigan çevresinde yürüyerek ve otobüslere biniyordu. Mart 2020’de Kovid-19’a yakalanmadan hemen önce, bir günde – ah, takip ediyor – 11.409 adım atmıştı.

Virüs aşırı üşümeye, nefes darlığına, sinir sistemi bozukluğuna ve öylesine bilişsel gerilemeye neden oldu ki, Bayan Anderson aylarca kitap okuyamadı.

“Uzun süredir çok hastaydım ve hiçbir zaman gerçekten iyileşemedim” dedi. Bazı günler yorgunluk adım sayısını üç haneye düşürüyordu. Rehabilitasyon girişimleri ilerleme sağladı, ardından çöktü.

Toplu olarak uzun Kovid veya Kovid sonrası olarak bilinen düzinelerce semptom, enfekte olan herkesi kenara itebilir. Ancak hastalığın belirli türlerine daha yatkın olabilecek bazı yaşlı hastalara özel bir zarar veriyorlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin geçen ay bildirdiğine göre, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 11’i bir enfeksiyondan sonra uzun süre boyunca Kovid’e yakalandı; bu oran Haziran 2022’den Haziran 2023’e kadar kaydedilen neredeyse yüzde 19’du. Bu rakam, bazı yetişkinlerin salgından çekildiğini gösteriyor. Zaman geçtikçe sendrom.

Aslında 60 yaşın üzerindeki kişilerde genel olarak uzun süreli Kovid oranları 30 ila 59 yaşları arasındakilere göre daha düşük. Bu, yaşlı Amerikalılar arasında daha yüksek aşılama ve tekrarlama oranlarının veya maskeleme ve kalabalıktan kaçınma gibi daha koruyucu davranışların bir yansıması olabilir.

Yale Tıp Fakültesi’nden immünolog ve araştırmacı Akiko Iwasaki, “Henüz anlamadığımız biyolojik faktörler de olabilir” dedi. Uzun süredir Kovid’e ilişkin bilgi artmasına rağmen hastalık hakkında pek çok şeyin bilinmediğini ekledi.

66 yaşındaki Bayan Anderson, ancak son zamanlarda bilişsel ve bazı fiziksel işlevlerin çoğunu yeniden kazandı; artık günlük 3.000 ila 4.000 adımı yönetebiliyor. Ama ne zaman dışarı çıksa N95 maskesi takıyor ve oturma bastonunu alıyor, böylece “alışverişe gidersem ve koridorun yarısında stresim biterse dinlenebilirim.”

Ve endişeleniyor. İşvereni onun uzaktan çalışmaya devam etmesine izin verdi, peki ya kütüphane haftada bir günden daha fazlasını sahada talep etmeye başlarsa? “Emekliliği göze alamam” dedi. “Çok korkutucu.”

CDC, semptomlar enfeksiyondan bir ay veya daha uzun süre sonra devam ettiğinde uzun süreli Kovid’in başladığını söylüyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, uzun süreli Kovid’i, ilk enfeksiyondan üç ay sonra “yeni semptomların devam etmesi veya gelişmesi” olarak tanımlıyor ve başka bir açıklama olmaksızın en az iki ay sürüyor.

Uzun süreli Kovid semptomlarının kapsamlı listesi nefes alma güçlüklerini, kardiyovasküler ve metabolik hastalıkları, böbrek hastalığını, mide-bağırsak bozukluklarını, bilişsel kaybı, yorgunluğu, kas ağrısı ve zayıflığını ve zihinsel sağlık sorunlarını içerir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik epidemiyolog ve bu semptomların iki yıl boyunca sürebileceğini gösteren yakın tarihli bir çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Ziyad Al-Aly, “Covid’in dokunmadığı neredeyse hiçbir organ sistemi yok” dedi.

“Çocuklardan yaşlı yetişkinlere kadar neredeyse herkesi yaşam boyu etkileyebilir” dedi.

Uzun süreli Kovid’in, ağır Kovid hastası olan ve hastaneye kaldırılmayı gerektiren kişileri etkileme olasılığı daha yüksek olsa da (ve uzun Kovid belirtileri bu hastalarda daha uzun sürüyor), hafif enfeksiyonları da takip edebilir. İlk Kovid nöbetinden sonra da ortaya çıkabilir, ikinci veya dördüncüsünden sonra da ortaya çıkabilir.

Paxlovid, uzun süreli Kovid riskini 60’lı yaşlarındaki kişilerde yaklaşık yüzde 20, 70 yaş üstü kişilerde ise yaklaşık yüzde 34 oranında azaltıyor. Kredi… Wolfgang Rattay/Reuters

Yaşlı insanlar genel olarak uzun süreli Kovid’e daha yatkın olmasa da, Dr. Al-Aly’nin Gaziler İşleri’nin geniş veritabanlarını kullanan araştırması, bu kişilerin dört belirli semptom kümesi açısından daha fazla risk altında olduklarını gösteriyor:

  • Yeni başlayan diyabet ve yüksek kolesterol dahil olmak üzere metabolik bozukluklar.

  • Kalp hastalığı, kalp krizi ve atriyal fibrilasyon gibi aritmiler dahil olmak üzere kardiyovasküler problemler.

  • İshal ve kabızlık, pankreatit ve karaciğer hastalığı gibi gastrointestinal problemler.

  • İnme, bilişsel gerileme ve diğer nörolojik semptomlar.

Jane Wolgemuth, eşiyle birlikte Haziran 2022’de Kovid’e yakalandı. “İki gün içinde bunu başardı” diye hatırladı. “Bir haftadır yataktaydım.”

Oral antiviral Paxlovid’i aldıktan sonra ikisi de kendilerini daha iyi hissettiler. Ancak aylar sonra, Monument, Colo.’da emekli bir banka çalışanı olan 69 yaşındaki Bayan Wolgemuth, özellikle araba kullanırken bilişsel sorunlar fark etmeye başladı.

Yeterince hızlı tepki vermiyordum, dedi. “Beyin sisi gerçekten kontrolü ele alıyordu.”

MRI ve diğer testler normale döndükten sonra Bayan Wolgemuth’a uzun süreli Kovid teşhisi konuldu. Takviyeler alıyor ve ışık terapisini deniyor ve çoğu gün yürüme mesafesini dört mil kadar uzattı.

Kendini daha çok kendisi gibi hissettiğini ancak “Covid’in ne kadar yıkıcı olduğu dikkate değer” dedi.

Yaşlılar, uzun süren Kovid’i ileri yaşlarda sık görülen diğer rahatsızlıklarla karıştırabilir. San Antonio’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde rehabilitasyon tıbbı başkanı Dr. Monica Verduzco-Gutierrez, “‘Belki de sadece yaşlanıyorum veya tansiyon ilacımı ayarlamam gerekiyor’ diye düşünebilirler” dedi. Uzun süreli Kovid tedavisine yönelik Amerikan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Akademisi kılavuz açıklamalarının ortak yazarıdır.

Uzun süreli Kovid, birçok yaşlının hâlihazırda mücadele ettiği sağlık sorunlarını da daha da kötüleştirebilir. “Hafif bilişsel bozuklukları varsa demansa mı giriyorlar? Bunun olduğunu gördüm,” dedi Dr. Verduzco-Gutierrez. Hafif bir kalp rahatsızlığı daha ciddi hale gelebilir, yaşlı kişinin hareket kabiliyetini azaltabilir ve düşme riskini artırabilir.

Al-Aly, “Uzun süreli Kovid’i önlemenin dünyadaki en iyi yolu Kovid’i önlemektir” dedi. Ülke genelinde enfeksiyon oranları artarken yakın çevrede yeniden maske takmak ve restoranlarda açık havada yemek yemek enfeksiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

“Kesinlikle güçlendirin” dedi. Çalışmalar, “aşılama ve güçlendirici aşıların uzun süreli Kovid riskini azalttığını ancak ortadan kaldırmadığını” – yüzde 15 ila yüzde 50 oranında buldu.

“Enfekte olduysanız, Kovid olduğundan emin olmak için test yaptırın, ardından mümkün olan en kısa sürede bir sağlayıcıyı arayın ve Paxlovid’e uygun olup olmadığınızı görün” dedi. Antiviral tedavi ayrıca uzun süreli Kovid riskini 60’lı yaşlarındakiler için yaklaşık yüzde 20, 70 yaşın üzerindekiler için ise yaklaşık yüzde 34 azaltıyor.

Henüz boylamsal çalışmalar olmadan, yaşlı insanların uzun süreli Kovid’i daha yavaş atlatıp atlatmayacağı belli değil. Bayan Anderson ve Bayan Wolgemuth gibi hastalar bir dizi tedaviyi denediler: takviyeler, elektrolitler, kompresyon giysileri, çeşitli fizik tedavi rejimleri. Dr. Iwasaki, “Fakat bunu tersine çevirdiği kanıtlanmış bir ilacımız yok” dedi.

Dr. Verduzco-Gutierrez, belirli rehabilitasyon yaklaşımlarının etkili olduğunun kanıtlandığına dikkat çekti, ancak uzun süreli Kovid konusunda deneyimli yeterli program veya klinik yok. Hastalar, bazı doktorların uzun süreli Kovid semptomlarını göz ardı ettiğini bildirdi.

Bu da onları büyük ölçüde kendi başlarına çözüm aramaya itiyor.

Uzun süredir Kovid hastalarını 1980’lerin AIDS aktivistleriyle karşılaştıran Dr. Iwasaki, “Araştırma ve tedaviyi savunmak için birlikte ayağa kalkıyorlar” dedi. Uzun süreli Kovid hastalarının durumlarını daha iyi anlamak için onlarla çalışan Yale LISTEN çalışmasının eş direktörlüğünü yapıyor.

Biden yönetimi yakın zamanda uzun süreli Kovid araştırmalarına liderlik edecek yeni bir federal ofis duyurdu ve daha fazla klinik deneme başlıyor. Ancak şimdilik birçok hasta Uzun Kovid Desteği ve Kovid-19 Longhauler Savunuculuk Projesi gibi gruplara güveniyor ve Hasta Liderliğinde Araştırma İşbirliğine katılıyor.

Herndon, Virginia’da yaşayan 71 yaşındaki Sheila McGrath, Şubat 2020’de ilk Kovid enfeksiyonunu atlattı ancak beş ay sonraki ikinci krizinden bu yana acı çekiyor. Sağlığı iyileşmiş olmasına rağmen, “Olduğum yere geri dönemedim” dedi.

Artık o ve Bayan Anderson, Uzun Kovid Desteği için bir çevrimiçi sohbete ortak ev sahipliği yapıyor. Bayan McGrath, “Çoğu zaman birisi gözyaşlarına boğulur” dedi. “Dinlenmemekten, onaylanmamaktan, psikosomatik olduğunun söylenmesinden ve tedavinin reddedilmesinden dolayı çok sinirliler. Hiçbirimiz hasta olmak istemiyoruz.”

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu