Yaşam Haberleri

İsrail Eurovizyon İrlanda temsilcisi Bambie Thug’ı Gazze’yi desteklediği için amaç aldı!

İsviçre’nin Malmö kentinde gerçekleşen Eurovision müzik yarışında pek çok ülke yarışıyor. İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırım sebebiyle bu yılki Eurovision yarışına Gazze konusu damgasını vurdu. Açıkça İsrail’i destekleyen tertipte İrlanda’yı temsil eden müzikçi Bambie Thug, Gazze’nin yanında yer aldığı için İsrail televizyonlarında hakarete uğradı.

Siyasi halinden ötürü Türkiye’nin 2012’den beri katılmama kararı aldığı Eurovision’a bu yıl İsrail’in katılması birçok ülkede reaksiyonla karşılandı. Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino’yu Eurovision Müzik Yarışı’nda temsil edecek sanatkarlar, Gazze’de acil ve sürdürülebilir ateşkes davetinde bulunmuştu. Dahası, geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya savaş açtığı için Rusya’nın müsabakaya katılmasını engelleyen Avrupa Yayın Birliği (AYB), bu yıl açıkça uyguladığı soykırıma karşın İsrail’e Eurovision’un kapılarını açtı. Yarış boyunca tertibin açık dayanağına rağmen İsrail’e reaksiyonlar devam etti. Yunanistanlı müzikçi Marina Satti’nin İsrailli müzikçi Eden Golan konuşurken mimikleriyle rest çekmesinden sonra artık de İrlanda’yı temsil eden müzikçi Bambi Thug’un soykırım karşıtı sözleri gündeme damga vurdu.

Bambie Thug

İSRAİL TELEVİZYONU HADDİNİ AŞTI, AYB TEKRAR SESİNİ ÇIKARMADI

İsrail televizyonlarında, soykırım aykırısı ve Filistin destekçisi olan müzikçi Bambi Thug hakkında olumsuz yorumlar yer aldı. Salı günü sergilenecek final performanslarından evvel İsrail televizyonunda bir yorumcu, halkı Bambi Thug’u gaye göstererek çocuklu izleyicileri, İrlandalı müzikçinin performansının gecenin en korkutucu performansı olacağı konusunda uyardı ve “Çok sayıda büyü, kara büyü, kara giysiler, Şeytani semboller ve voodoo bebekleri olacak, tıpkı 90’ların ortasında Kudüs’teki Kediler Meydanı’nda olduğumuz üzere.” dedi. Ayrıyeten Bambie Thug’un İsrail hakkında olumsuz konuşmayı sevdiğini söyleyerek müzikçi hakkında “Lanetlerinizi hazırlayın” sözlerine yer verdi.

Bambie Thug ise Salı günkü yarı final performanslarından evvel organizatörleri, İsrail televizyonunda yapılan bu yorumlara karşılık vermeye davet etti. Yorumun Eurovision kurallarını ihlal ettiğini ileri süren Bambie Thug, İsrail’in artık yarıştan diskalifiye edilmesi gerektiğini söyledi.

Bambie Thug

Avrupa Yayın Birliği ise yalnızca “Bu husus hakkında İsrailli yayıncı KAN ile konuştuk ve tüm yorumcuların müsabakaya katılan tüm sanatkarlara hürmet duymasının ve aktifliğin kural ve düzenlemelerine uymasının kıymetini yineledik” demekle yetindi.

İRLANDALI MÜZİKÇİ İSRAİL’İ PROTESTO ETTİ DİYE HAKARETE UĞRADI

Şahsına itham edilen tüm bu kelamlardan sonra Bambie Thug, RTE News’e verdiği röportajda “Artık içimde çok daha fazla öfke ve çok daha fazla istek var” dedi ve final performansını çok daha fazla geliştireceğini belirtti.

Bambie Thug

“KARİYERİME MÂL OLSA DA GAZZE İÇİN ÇABAMI SÜRDÜRECEĞİM”

Basının sorularını yanıtlayan İrlandalı müzikçi Musevilere karşı olmadığını, İsrail’e ve onun kanlı siyasetine karşı olduğunun lisana getirdi ve İsrail’i kefiye takarak protesto ettiğini söyledi. Thug, “Gazze’de soykırım yapan İsrail’i kefiye takarak protesto ediyorum, kimilerinin zoruna gidiyor. ‘Nehirden denize kadar’ sloganıyla sesimi yükseltmeye devam edeceğim. Beni ne kadar tehdit ederlerse etsinler yahut mesleğime son verseler bile Gazze için çabamı sürdüreceğim. Musevilere karşı değilim. İsrail’in Yahudi halkını temsil etmediğini düşünüyorum. Ben soykırıma karşıyım.” biçiminde konuştu.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu