Yaşam Haberleri

Doktorlar, Mitch McConnell’ın Küçük Nöbetler Geçirebileceğini Önerdi

Kongre doktoru tarafından imzalanan ve Perşembe günü Senatör Mitch McConnell tarafından yayımlanan dört satırlık mektupta, son zamanlarda yaşadığı suskunluk nöbetlerinin, muhtemelen geçen kış geçirdiği bir beyin sarsıntısından sonra iyileşmesinden veya “dehidrasyondan” kaynaklanan “ara sıra baş dönmesi” ile bağlantılı olduğu ileri sürülüyor. .”

Ancak yedi nörolog, Bay McConnell’in yakın zamanda iki kez halkın önünde donup kaldığını gösteren, alışılmadık derecede açıklayıcı olarak tanımladıkları videoya dayanarak, Perşembe ve Cuma günkü röportajlarında, gerçek zamanlı olarak kaydedilen bölümlerin muhtemelen uzun süredir Cumhuriyetçi lideri etkileyen daha ciddi tıbbi sorunlara işaret ettiğini söyledi.

Bazı nörologlar, azınlık liderini uzaktan teşhis edemeyecekleri uyarısında bulunurken, Bay McConnell’in ofisinden gelen mektubun ve diğer yorumların, onun temmuz ayı sonlarında ve 2012’de düzenlenen basın konferanslarında konuşmayı neden aniden bıraktığını açıklamakta yetersiz kaldığını söyledi. Çarşamba.

NYU Grossman Tıp Fakültesi’nden nöroloji profesörü Dr. Orrin Devinsky, tedaviyi yapan doktorun verdiği ifadeye atıfta bulunarak, “Bu kaseti bir tıp öğrencisine verseydim ve onun açıklaması da bu olsaydı, onu yüzüstü bırakırdım” dedi. Perşembe günü Kongre. “Tıbbi açıdan bu olayların ciddiye alınması gerekiyor.”

Nörologlar, atakların yakın tıbbi müdahaleyi gerektirdiğini ve bunların tekrarını önlemek için tedaviyi hızlandırabileceğini söyledi. Mini felçler de dahil olmak üzere çeşitli olasılıklar öne sürülse de doktorlar, büyülerin en çok beynin bir bölgesindeki elektrik dalgalanmaları olan fokal nöbetlerle tutarlı göründüğünü söyledi.

Senatörün yardımcıları, Bay McConnell’in ne tür bir takip bakımı alabileceğini açıklamadı. Senatörün sözcüsü Doug Andres Cuma günü yaptığı açıklamada, yorum taleplerine yanıt vermeyen Kongre doktoru Dr. Brian P. Monahan’ın mektubu dışında ekleyecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

Nörologlar, Bay McConnell’in (81) tıbbi geçmişine ilişkin daha fazla ayrıntının, kamera önünde bu tür olaylar geçirip geçirmediği de dahil olmak üzere, büyülerle ilgili diğer olası açıklamaları ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Doktorlar, ister nöbet, ister küçük felç veya başka bir şeyden kaynaklansın, Bay McConnell’inki gibi nöbetlerin çoğu hastanın normal şekilde çalışmasına veya sosyalleşmesine engel olmayacağını söyledi.

UCLA nöroloji profesörü Dr. Jeffrey Saver şöyle konuştu: “Nöbetler toplumumuzda damgalanıyor ve bu talihsiz bir durum çünkü bunlar davranıştaki çok kısa elektriksel kesintilerdir.” gayet normal bir şekilde çalışıyor.”

Yine de uzmanlar, nöbetlerin bazı yüksek bilişsel veya davranışsal problem riski taşıdığını ve yaşlı hastaları farklı şekilde etkileyebileceğini söyledi.

Kamuoyunun, geçtiğimiz haftalarda Bay McConnell ile iki kez olduğu gibi, kamuya mal olmuş bir kişide ciddi bir tıbbi olayı tam olarak görebilmesi nadirdir. Nörologlar için, Bay McConnell’ın konuşma yeteneğini kaybetmiş gibi göründüğü andan itibaren çekilen videolar gibi videolar, basit bir meraktan çok daha fazlasıdır.

Standart nöroloji uygulamalarında ara sıra sıradan hastaların yer aldığı ev yapımı videoların yaptığı gibi, teşhisin temelini oluşturmaya yardımcı olabilirler.

University of Neurology’den nöroloji profesörü Dr. Anthony Kim, “Bunlar çok faydalıdır, çünkü birisinin açıklamasının değişkenliğine maruz kalmazsınız ve başlangıcını yakalayabilirsiniz, bu da özellikle nöbetler için önemlidir” dedi. Kaliforniya, San Francisco.

Dr. Kim, böyle bir olay sırasında insanların gözlerinin işaret ettiği yön kadar küçük ayrıntıların, nedene ilişkin potansiyel ipuçları sunduğunu söyledi.

Bay McConnell’in semptomlarının – konuşmasının aniden durması, gözleri uzaklara sabitlenmesi, yaklaşık 30 saniye sonra görünüşte iyileşmesi – ortaya çıkmasını izledikten sonra Dr. Kim, “listemin başındaki olasılığın nöbet olabileceğini” söyledi.

Nörologlar, Bay McConnell’in ikinci büyüsünün ilk büyüyü bu kadar yakından yansıttığını, daha da güçlü bir şekilde nöbete işaret ettiğini söyledi.

Beyne giden kan akışını azaltan bir pıhtıdan kaynaklanan mini vuruşlar da kısa süreli konuşma bozukluğuna neden olabilir. Ancak pıhtıların beynin aynı bölgesine iki kez rastgele gitme ihtimalinin düşük olması nedeniyle, her tekrarlandıklarında nadiren aynı semptom kümesini üretirler.

Öte yandan fokal nöbetler genellikle beynin belirli bir bölümündeki düzensizlik tarafından tetiklenir ve doktorların stereotipik semptomlar olarak adlandırdığı durumu yaratır. Hastaları oldukları yerde durdurarak, onları çevreden koparıyormuş gibi göründükleri biliniyor.

Hastalar genellikle böyle bir olay sırasında sorulara refleks olarak yanıt verebilirler – Bay McConnell’in Çarşamba günü yaptığı gibi, bir muhabirin sorusunu duyup duymadığı sorulduğunda “evet” diyerek düşüncelerini dile getiremeseler veya çevreleriyle etkileşime giremeseler bile.

Bay McConnell, nöbetler için bir risk faktörü olan Mart ayında beyin sarsıntısı geçirdi. Nöbetlere beyindeki bir kanama veya travmatik kafa travmasından kaynaklanan bir yara izi neden olabilir. Daha önce geçirilmiş felçler veya beyin dokusunda meydana gelen diğer hasarlar, grup olarak nöbet başlangıcını neredeyse çocuklar kadar sık ​​yaşayan yaşlı insanlarda da nöbetlere yol açabilir.

Bazı nöbetler anormal kan şekeri seviyeleri gibi tetikleyiciler tarafından tetiklenir. Ancak bir kişinin bu şekilde açıklanamayan iki nöbet geçirmesi durumunda nörologlar, bunun genellikle üç milyondan fazla Amerikalıyı etkileyen ve her yaşta ortaya çıkabilen yaygın bir nörolojik bozukluk olan epilepsi tanısı için yeterli olacağını söyledi. Genellikle nöbet önleyici ilaçlar reçete ederler.

Penn Presbiteryen Tıp Merkezi nöroloji şefi Dr. Sami Khella, “Kesinlikle tedavi etmek isteyeceğiniz iki nöbet” dedi. “Bunların olmasını istemiyorsun; bunlar senin için iyi değil.”

Birçok hasta tamamen normal şekilde çalışır ve nöbetler arasında normal beyin dalgası aktivitesi gösterir, bu da onların aktif kalmalarına ve çalışmaya devam etmelerine olanak sağlar, hatta bazıları araba kullanmak gibi aktivitelerden vazgeçebilir.

Ancak hastaların ataklar sırasında zaman dilimlerini kaçırmalarına neden oluyorlar. Uygun olmayan bir anda, örneğin karşıdan karşıya geçerken nöbet geçirmek tehlikeli olabilir. Beynin bir bölgesini kapsayan fokal nöbetler genelleşebilir ve ani hareketler veya epileptik spazmlarla karakterize epizotlara neden olabilir.

Bunun ötesinde, bir veya iki nöbet daha fazlasına neden olabilir; bu, nörologların tedaviyle kesintiye uğratmaya çalıştığı bir döngüdür. Dr. Khella, “Beyin ne kadar çok ele geçirirse, o kadar çok ele geçirmeyi öğrenir” dedi.

Bunu diğer komplikasyonlar takip edebilir. Epilepside ani, beklenmedik ölüm olarak bilinen bir olgu, her yıl epilepsili tahmini 1000 kişiden birinin ölümüne neden olmaktadır.

Dr. Devinsky, “Yaşlı bir birey olarak epilepsiye yakalanırsanız, hafıza ve bilişsel işlevler gibi konularda endişeleriniz olur, çünkü 80 yaşındayken dayanıklılığınız 20 veya 30 yaşındakilere göre çok daha az olacaktır” dedi. NYU Langone’nin Kapsamlı Epilepsi Merkezini yönetiyor.

Nörologlar, Bay McConnell’in yaşadığı dönemle ilgili diğer olası açıklamaları göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

Houston Methodist’te beyin cerrahı olan Dr. Gavin Britz, donma ataklarına da neden olabilen Parkinson hastalığını dışlamak istediğini söyledi.

Ancak nörologlar, Bay McConnell’in sadece sersemlemiş olduğu yönündeki önerilerin, mümkün olsa da, videoyla bağdaştırılmasının zor olduğu konusunda hemfikirdi. Dehidrasyonun diğer hastalıkları daha da kötüleştirebileceğini söylediler, ancak Bay McConnell’in yaptığı gibi bu tür hastaların sıvı olmadan dik durması veya bu kadar çabuk iyileşmesi pek olası değil.

Dr. Devinsky, “Yüzde 100 bilgiye sahip değiliz, dolayısıyla bir nevi karanlıktayız” dedi. “Fakat elimizde çok güçlü klinik bilgiler var ve bu da açıkçası nöbetleri ve epilepsiyi her zaman, genellikle video olmadan teşhis etmemi sağlıyor.”

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu