Dünya Haberleri

New Yorklular İşçi Bayramı Sonrası Sıcak Hava Dalgasında Ter Etti

Okullar başlamak üzere, balkabağı baharatlı kahve menüye geri döndü ve New York City’nin halka açık havuzları bir haftadan kısa süre içinde sezon boyunca kapanıyor, ancak şehir sakinleri yılın en bunaltıcı sıcağıyla karşı karşıya.

New York’taki Ulusal Hava Durumu Servisi meteoroloğu Dave Radell’e göre, New York City’deki sıcaklıklar Salı günü 90’ların ortalarına yükseldi; İşçi Bayramı’ndan sonra alışılmadık bir durumdu bu ve Çarşamba ve Perşembe günleri de benzer yüksekliklere ulaşması bekleniyordu. Ulusal Hava Durumu Servisi, Perşembe günü saat 20.00’ye kadar New York City için bir sıcaklık uyarısı yayınladı.

Bay Radell, sıcaklığın 95 dereceye ulaştığı Newark ve 91 dereceye ulaşan Long Island’daki Islip kasabasının da aralarında bulunduğu çevredeki bazı yerlerin tarihteki en sıcak 5 Eylül’ü yaşadığını söyledi. 1985’ten beri yer.

Bay Radell, New York şehri civarında sıcaklığın 90 derecenin üzerinde olduğu art arda üç gün yaşanan bir eylül döneminin üzerinden onlarca yıl geçtiğini ancak şu anda yılın bu zamanında bu tür sıcaklıkların yaygınlaşacağına dair bir kanıt bulunmadığını belirtti. .

Brooklyn, Fort Greene’deki Edmonds Playground’da serinliyoruz. Kredi… The New York Times için Jordan Macy

Con Edison, ekiplerinin olası elektrik kesintilerine müdahale etmeye hazırlandığını söyledi ve New York halkını büyük cihazların kullanımını sınırlamaya çağırdı.

Şirketin medya ilişkileri direktörü Jamie McShane, enerji tasarrufuna yardımcı olmak için klimaların konforlu en yüksek sıcaklığa ayarlanması gerektiğini ve pencere gölgeliklerinin kapalı tutulması gerektiğini söyledi.

Kredi… The New York Times için Jordan Macy
Kredi… The New York Times için Jordan Macy

Şehrin acil durum yönetimi ofisi aşırı sıcaklığın yol açtığı sağlık riskleri konusunda uyardı ve klimaya güvenilir erişimi olmayan insanları şehrin soğutma merkezlerinden, su sıçramalarından, halka açık havuzlardan ve diğer kaynaklardan yararlanmaya çağırdı. Birçok New Yorkluya iki kez söylenmesine gerek yoktu.

Williamsburg’daki Domino Park’ta, Bushwick’ten 45 yaşındaki Miki Rudick ve 41 yaşındaki Mary Healing, 5 yaşındaki kızları Sonja ve Moira bir çeşmede su sıçratırken Doğu Nehri kıyısında birkaç saat oturdular.

Bayan Healing, “Eylül ayını her zaman bu kadar sıcak ve nemli olduğunu görünce şaşırıyorum” dedi.

İsrail’de büyüyen Bayan Rudick, sık sık iklim değişikliğini düşündüğünü ve çocukların sıcağa tahammül etmeyi öğrenmesinin daha iyi olabileceğini, çünkü “onlar için havanın daha da kötüleşeceğini” ekledi.

Williamsburg’daki Domino Park, çocuklar için sıçrama pedleri sunuyor. Bir ebeveyn, “Çocuklarınız olduğunda dışarıda olmalısınız” dedi. Kredi… The New York Times için Jordan Macy

Bushwick’te, 64 yaşındaki Venus Demps, St. Nicks Alliance Swinging Sixties Yaşlı Yetişkin Bakım Merkezi’nin önünde yürütecine bindi ve onu Flatbush’taki dairesine geri götürecek aracı bekledi. St. Nicks bölgesi şehrin soğutma merkezlerinden biridir.

“Klimam var ama biliyorsunuz sadece bir odada var” dedi. Evde kalabileceğini ancak sosyalleşebileceği, aktif olabileceği ve öğle yemeği yiyebileceği merkeze gitmeyi sevdiğini söyledi.

Manhattan’daki Barnard College’daki bazı öğrenciler, kliması olmayan yurtlara yeni taşınmışlardı ve sıcakla baş etmekte zorlanıyorlardı.

18 yaşındaki birinci sınıf öğrencisi Emma Carter, “Aslında herkes hastalığın geçmesi için gün sayıyor” dedi.

Bayan Carter, kendisinin ve 18 yaşındaki oda arkadaşı Eden Stranahan’ın bazen günde birkaç kez soğuk duş aldıklarını ve Barnard’ın en eski yurdu olan Brooks Hall’daki odalarını ev gibi hissettirmenin zor olduğunu söyledi.

Bayan Stranahan, “Posterler ve diğer şeyler duvardan eriyip gidiyor” dedi.

Salı günü gönderilen bir e-postada üniversite, öğrencilere vücut sıcaklıklarını düşürmek için vantilatör, soğuk bez ve buz kullanmalarını tavsiye etti. E-postada, “Kapınız açıkken uyumak cazip gelebilir, ancak lütfen güvenliğiniz için kapıyı kilitli tutun” yazıyordu.

Queens’teki ABD Açık’ta oyuncular ve taraftarlar bunaltıcı sıcaklıklara ve bunaltıcı neme maruz kaldı. Tekler maçları, gençler şampiyonası ve tekerlekli sandalye şampiyonası için aşırı hava koşulları politikaları uygulandı; daha fazla ara verilmesine izin verildi ve hatta bazı durumlarda sıcaklıklar düşene kadar maçlar ertelendi.

Arthur Ashe Stadyumu’nda Jelena Ostapenko’ya karşı oynayacağı çeyrek final maçından önce verdiği röportajda Coco Gauff, Güney Florida’daki antrenmanın kendisini günün sıcaklığına iyi hazırladığını söyledi.

Aşırı hava koşulları politikalarının uygulandığı Queens’teki ABD Açık’ta oyuncular ve taraftarlar bunaltıcı sıcaklıklara maruz kaldı. Kredi… New York Times için Gabriela Bhaskar

Turnuvayı izleyen bir başka Güney Florida sakini, Pensacola’dan emekli olan 62 yaşındaki Laura Walley de yüksek sıcaklık ve neme yabancı olmadığını ancak bu tür sıcaklıklarda dışarıda kalmaya alışık olmadığını ekledi.

USTA Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’nin South Plaza’sındaki gölgeli bir masada oturan Bayan Walley, turnuvaya Pazar gününden bu yana her gün katıldığını ve “her geçen gün daha da sıcaklaştığını” söyledi.

Ayarlamalar yaptığını söyledi: Donmuş su şişeleri getirmek ve daha hafif giysiler giymek.

50 yaşındaki Louise Clarke ve kocası Alastair Clarke, İngiltere’nin Sevenoaks kentinden geldiklerini ve sıcaklığın turnuvanın tadını çıkarmalarına engel olmasına izin vermemeye kararlı olduklarını söyledi.

South Plaza’daki ağaçların arasından hafif bir esinti geçti ve Bay Clarke bunun gün boyunca devam etmesini umduğunu söyledi “böylece öylece oturup güneş ışığında kızartmayacağız.”

“Oyuncular sıcakta oradalar ve bizim için kesinlikle harika bir gösteri sergileyecekler” dedi.

Lola Fadulu, Hilary Howard, Olivia Bensimon ve Eliza Fawcett haberciliğe katkıda bulundu.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu