Dünya Haberleri

Murdaugh’un Avukatları, Kâtibin Jüriyi Kurcaladığını Söyleyerek Yeni Bir Duruşma İstiyor

Bir zamanlar etkili bir Güney Carolina avukatı olan Alex Murdaugh, Mart ayında karısını ve küçük oğlunu öldürmekten suçlu bulunduğunda, karar geniş çapta, Bay Murdaugh’un yıllardır kendi çıkarı için kullandığı hukuk sistemindeki yolsuzluğun bir azarlanması olarak görüldü.

Bay Murdaugh’un avukatları şimdi onun yozlaşmış bir adli sürecin kurbanı olduğunu söylüyor ve yeni bir duruşma ve FBI soruşturması yapılmasını istiyor. Salı günü yapılan patlayıcı bir mahkeme dosyasında, mahkeme katibinin duruşması sırasında jüri üyeleriyle bir dizi uygunsuz konuşma yaptığını ve başka suistimallerde bulunduğunu iddia ettiler.

İddialar arasında katip Rebecca Hill’in jüri üyelerine Bay Murdaugh’un gözyaşları içinde ifadesine “aldanmamalarını” söylediği; jüri başkanıyla, biri adliye tuvaletinde olmak üzere, özel görüşmeler yaptığını; ve jüri üyesinin görevden alınması amacıyla başka bir jüri üyesinin eski kocasının bir Facebook gönderisi hakkında bir hikaye uydurduğunu söyledi.

Bayan Hill birçok yorum talebine yanıt vermedi.

Eyaletin başsavcısı Alan Wilson, Bay Murdaugh’un talebini incelediğini ve “yasal süreç yoluyla” yanıt vereceğini söyledi.

Jüri üyelerinden biri, önergeye sunduğu beyanda, Bayan Hill’in müzakerelerin başında jüri üyelerine “bunun çok uzun sürmemesi gerektiğini” söylediğini söyledi. Bay Murdaugh’un avukatları, Bayan Hill’in jürideki altı sigara içicisine, karara varıncaya kadar sigara molası veremeyeceklerini söylediğini söyledi.

Duruşma neredeyse altı hafta sürdü, ancak jüri, eyaletin Lowcountry bölgesindeki yasal bir ailenin çocuğu olan Bay Murdaugh’u iki cinayetten mahkum etmeden önce 2 Mart’ta yalnızca üç saat görüştü. Davaya bakan hakim ertesi gün onu ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Bay Murdaugh’un avukatları itiraz sözü verdi.

Avukatlar ayrıca Güney Carolina’daki ABD avukatından, Bayan Hill’in Bay Murdaugh’u tarafsız bir jüri tarafından yargılanmaktan mahrum bırakarak anayasal haklarını ihlal edip etmediğini FBI’dan araştırmasını istedi.

Bay Murdaugh’un avukatlarından biri olan Dick Harpootlian, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Mahkeme katibi, jürinin yemeklerini almasını sağlayan kişidir” dedi. “Bu dava hakkında onlarla asla konuşması gereken biri değiller. Hiç böyle bir şey yaşamadım.”

Rebecca Hill (sağda), Colleton County, SC, mahkeme katibi, Şubat ayında Bay Murdaugh’un duruşması sırasında bir tanığa yemin etti. Kredi… Havuz fotoğrafı: Andrew J. Whitaker

Bayan Hill, duruşmanın yapıldığı Colleton County, SC’de mahkeme katibidir. Jüri lojistiğini yönetmek de dahil olmak üzere bölge mahkemelerindeki bir dizi idari sorundan sorumlu, seçilmiş bir pozisyondur. Görevi hakimin hukuk katibininkinden farklıdır. Bayan Hill 2020’de seçildi; görev süresi gelecek yıl sona eriyor.

Kararın verilmesinden bu yana Bayan Hill, bir mahkeme yetkilisi olarak alışılmadık derecede yüksek bir profil sergiledi. Televizyonda canlı yayınlanan mahkeme salonunda kararı yüksek sesle okuduktan hemen sonra, savcılar aşağıda bir basın toplantısı düzenlerken köpeğiyle birlikte adliyenin ikinci katının balkonunda durdu.

Birkaç gün sonra, davanın başsavcısı Creighton Waters, Twitter’da (şimdi X olarak bilinen) kendisinin gitar çaldığı bir video yayınladığında, Bayan Hill üç kalp emojisiyle yanıt verdi ve şu yorumu yaptı: “En büyük hayranınız” Colleton İlçesi!”

Temmuz ayında, Bayan Hill ve ortak yazar Neil Gordon, duruşmaya ilişkin ilk elden anlatımını içeren bir kitap yayınladı; bu, bazı hukuk gözlemcileri arasında kaşları kaldıran bir hareketti. Bay Murdaugh’un avukatları, Bayan Hill kitabı yayımlayıp tanıtımını yapmaya başladıktan sonra, bazı jüri üyelerinin onun davranışlarından rahatsız olduklarını duyduklarını söyledi.

Bayan Hill ve Bay Gordon’un kitabındaki bazı pasajlar, Bay Murdaugh’un avukatları tarafından sunulan önergede yer alıyor; avukatlar, Bayan Hill’in kendisine bir kitap anlaşması yaptırmak ve medyada yer almak için jüri üyelerini mahkûmiyet kararına itmiş olabileceğini iddia ediyor. Kitaptan bir pasaj, duruşmanın bir parçası olarak olay mahallini ziyaret eden jüri üyelerine refakat ederken kendisinin ve orada bulunan jüri üyelerinin ve kolluk kuvvetlerinin “bir aydınlanma yaşadığını ve düşüncelerimizi gözlerimizle paylaştığını” söylüyor.

“O anda” diye yazdı, “orada duran çoğumuz biliyorduk. Ben biliyordum ve onlar da Alex’in suçlu olduğunu biliyorlardı.”

Fordham Üniversitesi’nde ceza hukuku ve etik alanında uzmanlaşmış hukuk profesörü Bruce A. Green, daha önce bir mahkeme katibinin kendisinin de dahil olduğu bir dava hakkında kitap yayınladığını duymadığını söyledi. Profesör Green, Bay Murdaugh’un önergesinde iddia edilen eylemlerin uygun olmayacağını ve muhtemelen bir yargıç tarafından olaya ilişkin bir soruşturma yapılmasına yol açacağını söyledi.

“Eğer gerçekten olsaydı, gerçekten uygunsuz olurdu” dedi.

Jüri üyelerinin, bırakın bir katiple tartışmayı, resmi müzakereler başlamadan önce birbirleriyle bile bir davayı tartışmamaları gerektiğini belirtti. “Bu oldukça kışkırtıcı bir iddia” dedi.

Duruşması sırasında iki gün boyunca dramatik ifade veren Bay Murdaugh, Haziran 2021’de öldürülen küçük oğlu Paul ve eşi Maggie’nin vurularak öldürülmesi olayında masum olduğunu savundu.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu