Dünya Haberleri

Ekmek, Su ve Fıstık Ezmesi: Sam Bankman-Fried’ın Hapishanedeki Hayatı

Ekmek, su ve fıstık ezmesinden oluşan bir diyet. İnternet bağlantısı olmayan bir dizüstü bilgisayar. Milyonlarca sayfalık dijital delillere aralıklı erişim.

31 yaşındaki kripto para imparatoru Sam Bankman-Fried, federal yargıcın ağustos ayında kefaletini iptal etmesinden bu yana Brooklyn’deki Metropolitan Gözaltı Merkezinde yaklaşık bir ay geçirdi. Bay Bankman-Fried, kripto borsası FTX’in çöküşüyle ​​ilgili gelecek ay dolandırıcılık davasına hazırlanırken, avukatları hapishanede karşılaştığı koşulların bir resmini sundular; bu, bir zamanlar paylaştığı Bahamalar çatı katından çok farklıydı. diğer milyarder yöneticiler.

Bir dizi dava dosyasında, Bay Bankman-Fried’in avukatları, hapishanede vegan beslenmesinin bozulması ve DEHB’yi tedavi eden Adderall gibi reçeteli ilaç stoklarının azalması gibi konuları gündeme getirdi. duruşmasına hazırlanmak için yeterli internet erişimine sahip olması ve serbest bırakılması gerekiyor.

Salı günü, davayı getiren avukatlar ve savcılar, Bay Bankman-Fried’in duruşma için materyalleri incelemek üzere bir dizüstü bilgisayara ve tutarlı bir internet hizmetine erişebilmesi için yeterli düzenlemenin yapılıp yapılmadığı konusunda hakime mektuplarla tartışmaya devam ettiler. Bir karara varamadılar, kararı hakime bıraktılar.

Bay Bankman-Fried’ın temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı. Brooklyn’deki tesisi denetleyen Federal Cezaevleri Bürosu’nun bir sözcüsü, Bay Bankman-Fried’ın koşulları hakkında yorum yapmayı reddetti ancak MDC’nin “sağlık hizmetlerine, telefonlara, hukuki araştırmalar için bir hukuk kütüphanesine, sıcak yemeklere erişim” sunduğunu söyledi. ve orada tutulan insanların “sertifikalı çevre koşullarında” yaşadıklarını.

FTX Kasım ayında çöktü ve kripto kibrinin ters gittiğinin bir sembolü oldu. O günden bu yana Bay Bankman-Fried aylarca göreceli rahatlık içinde kalmıştı. Aralık ayında dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanmasının ardından suçunu kabul etmedi ve kefaletle serbest bırakıldı ve ailesinin Palo Alto, Kaliforniya’daki evinde yaşamasına izin verildi. Gazetecilerle buluşurken ve çalışırken video oyunları oynayabiliyor ve spor izleyebiliyordu. savunma oluşturmak için avukatlarla birlikte.

Geçen ay, onun davasına bakan yargıç Lewis A. Kaplan, FTX kurucusunun davadaki tanıklara iki kez müdahale etmeye çalıştığına karar verdikten sonra Bay Bankman-Fried’ın kefaletini iptal etti. Bay Bankman-Fried adliyeden personel sıkıntısı, donma koşulları ve diğer sorunlarla boğuşan bir hapishane olan MDC’ye götürüldü.

Bay Bankman-Fried’ın avukatları, kefaletinin iade edilmesi talebiyle itirazda bulundu. Geçen ayki duruşmada avukatlarından biri olan Mark Cohen, hapishanenin Bay Bankman-Fried’ın vegan beslenmesine uygun olmadığını ve onu ekmek, su ve fıstık ezmesiyle geçinmeye zorladığını söyledi.

Bay Cohen mahkemede, “Vegan diyeti yönündeki birçok talebe rağmen kendisine et diyeti sunulmaya devam ediyor” dedi.

Bay Cohen ayrıca Yargıç Kaplan’dan, Bay Bankman-Fried’a kendisine reçete edilen iki ilaca erişim izni vermesini istedi: Adderall ve depresyonu tedavi eden transdermal bir yama olan Emsam. Bay Cohen, Bay Bankman-Fried’ın hapishaneye giderken yanında yalnızca birkaç günlük ilaçları götürdüğünü söyledi.

Son zamanlarda mahkemedeki ileri geri tartışmaların çoğu, Bay Bankman-Fried’ın davadaki milyonlarca sayfalık dijital delile erişimine odaklandı.

Bay Bankman-Fried’ın avukatları, MDC’deki koşulların onun duruşmasına hazırlanmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini savundu. Kredi… New York Times için John Taggart

Geçen ay yapılan başvurularda avukatları, MDC’nin koşullarının kendisinin duruşmaya hazırlanmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini savundu. Başvurularda, Bay Bankman-Fried’ın avukatlarının hazır bulunmasıyla ziyaret saatlerinde kullanabileceği çevrimdışı bir dizüstü bilgisayara erişimi olduğu belirtildi. Ancak yalnızca internet üzerinden erişilebilen önemli bir materyal veri tabanına ulaşamıyor.

Başvurulara göre, Bay Bankman-Fried’ın haftada iki kez hapishaneden çıkmasına ve Manhattan’daki federal adliyede avukatlarıyla görüşmesine izin veriliyor. Ancak avukatlar, kendisine bu toplantılar için verilen internet özellikli dizüstü bilgisayarın pil ömrünün sınırlı olduğunu ve Bay Bankman-Fried’ın onu şarj etmesi için uzatma kablosuna izin verilmediğini söyledi. İnternet bağlantısı da titrekti.

Bay Bankman-Fried’ın avukatları bir dava dosyasında, “Hükümetin kendisine keşiflere gerçek anlamda erişim sağlama yönündeki vaatlerinin boş olduğu defalarca ortaya çıktı” diye yazdı.

Savcılar, kendi başvurularında Cezaevleri Bürosu’nun “ülke çapındaki güvenlik politikalarının cezaevinde internet bağlantılı herhangi bir elektronik cihazın kullanımını yasakladığını” ifade etti.

Salı günü hakime yazdıkları bir mektupta savcılar, bu yasağı aşmak için Bay Bankman-Fried’ın, federal mahkemedeki özel bir mahkum tutma tesisinde haftada iki gün internete bağlanabilen bir dizüstü bilgisayar kullanmasına izin verdiklerini söyledi. Manhattan. Genel olarak internet hizmetinin “çoğu internet inceleme faaliyeti için yeterli” olduğunu söylediler.

Ancak avukatları kendi mektuplarında bu tanımlamaya karşı çıktılar ve “hücre bloğu prosedürlerinin söz verildiği gibi işleyeceği konusunda şüpheci olduklarını” söylediler.

1.500’den fazla erkek ve kadın tutuklunun geleneksel hücrelerde ve yatakhane tarzı odalarda barındırıldığı MDC’deki genel koşullar uzun süredir endişe kaynağı olmuştur. Bay Bankman-Fried’ın kefaletini iptal ettiğinde Yargıç Kaplan, MDC’nin “kimsenin beş yıldızlı tesisler listesinde olmadığını” kabul etti.

Şubat 2019’da, MDC tutukluları, neredeyse bir hafta süren elektrik kesintisinin hapishaneyi sınırlı ısı ve elektrikle terk etmesiyle donma noktasının altındaki sıcaklıklara katlandılar. Geçen yıl, Ulusal Ceza Savunma Avukatları Birliği, MDC’nin koşullarının “insanlık dışı” olduğunu belirten bir bildiri yayınlamış ve pandemi sırasında “ülkedeki en yüksek sayıda Kovid-19 pozitif tutukluya” sahip olduğunu belirtmişti.

Gözü dönmüş finansçı Jeffrey Epstein’ın eski bir ortağı olan Ghislaine Maxwell, seks kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanması öncesinde orada tutuklu kaldığı sırada sık sık hapishanedeki zorlu yaşam koşullarından şikayet ediyordu. Bunu “yaşayan bir cehennem” olarak tanımladı.

Cezaevleri Bürosu sözcüsü, MDC’nin “temel tıbbi, diş ve akıl sağlığı hizmetlerini” sağladığını ve kış ve yaz için uygun sıcaklıkları sağlamak üzere tasarlanmış protokolleri takip ettiğini söyledi.

Bay Bankman-Fried için çalışmaya başlamadan önce Bay Cohen ve ortağı Christian Everdell, Bayan Maxwell’in temsiline yardımcı oldular. MDC’deyken, Bayan Maxwell’in hafta sonları ve tatil günlerinde keşif materyallerini incelemek için bir dizüstü bilgisayara erişmesi gerektiğini savundular.

Bir yargıç, Cezaevleri Bürosu’nun itirazı üzerine bu talebi kabul etti.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu