Spor Haberleri

Zheng Qinwen Kendine Geliyor

Çin’in büyüyen parlak tenis ışıkları grubunun en parlakı olan Zheng Qinwen, raketi ilk eline aldığında 7 yaşındaydı.

Neredeyse anında, Çin standartlarına göre 1,1 milyon nüfusuyla daha küçük bir şehir olan memleketi Shiyan’da yaşının en iyi çocukları arasında yer aldı. Sporu çok seviyordu ve iki ay sonra babasıyla birlikte birkaç saat uzaklıktaki ve nüfusu 11 milyondan fazla olan Wuhan’a, oyununu daha gelişmiş bir antrenöre göstermek için gittiler. Bu fırsat onu heyecanlandırdı ve iltifatları kabul etti.

Ancak babası, ancak vurma seansından sonra öğrendiği bir ayrıntıyı atladı. İyi iş çıkardığı için onunla eve gelmeyecek ve bunun yerine antrenman yapmak için Wuhan’da kalacaktı.

20 yaşındaki Zheng, yakın zamanda yapılan bir röportajda “Çok ağladım” dedi.

Ailesi Wuhan’da bir daire kiraladığında ve büyükanne ve büyükbabası sırayla onunla ilgilenince durum biraz daha iyileşti. Ancak her iki haftada bir anne ve babası ziyarete geldiğinde onlara gitmemeleri için yalvarıyordu.

O günlerin anıları hâlâ acı verici. Küçük çocukların spor akademilerinde büyüdüğü ve küçük yaşlardan itibaren ailelerinden uzun süre ayrı kaldıkları Çin’de bir spor dehası olmak hiç de korkaklara göre değil. Ancak Zheng’in durumunda, en azından sahada yaşanan zorluklar karşılığını veriyor.

Tek bayanlarda 23. sırada yer alan Zheng, ABD Açık’ta dört maça çıktı ve her birinde daha da iyiye gidiyor. Pazartesi gecesi, üç kez Grand Slam turnuvası finalisti olan Ons Jabeur’u yenerek kariyerinin en iyi galibiyetlerinden birini aldı. Çarşamba günü, kariyerinin ilk büyük çeyrek finalinde, Pazartesi günü yeni sıralamalar açıklandığında dünyanın 1 numarası olacak Aryna Sabalenka ile karşılaşacak.

Zheng’in bir sonraki rakibi, son dört büyük turnuvada yarı finale veya daha iyisine yükselen Aryna Sabalenka olacak. Turnelerde birbirleriyle hiç oynamadılar. Kredi… Emir Hamja/New York Times

Zheng ve her genç Çinli oyuncu, özellikle şimdilerde tenis kortunun üzerinde benzersiz bir yük taşıyor. Onların nesli, Li Na ve daha az ölçüde Peng Shuai’nin ülkede yarattığı tenis patlamasının bir parçası olarak reşit oldu. Her ikisi de, özellikle de Çin’den teklerde Grand Slam unvanını kazanan ilk kişi olan Li, çığır açan figürlerdi ve Çin’deki ve Çin diasporasındaki sayısız çocuğa tenis raketi alma konusunda ilham verdi. 1 milyardan fazla nüfusuyla Çin, bir sonraki büyük tenis gücü olma yolunda en iyi konumda olduğunu düşünüyordu.

Bu henüz gerçekleşmemiş olsa da (her ne kadar bu yılın başlarında Wu Yibing ATP şampiyonluğunu kazanan ilk Çinli oyuncu olsa da) Zheng, birkaç yıldır takip edilmesi gereken bir oyuncu. Wuhan’da yaklaşık üç yıl geçirdikten sonra, tenis idolü Li’ye koçluk yapan Carlos Rodriguez’in yönettiği bir akademide eğitim almak için Pekin’e taşındı. Ayrıca Li’yi temsil eden aynı ajansın dikkatini çekti ve sporun en çok yükselen yıldızları arasında antrenman yapmak ve dünyanın en rekabetçi genç turnuvalarına daha yakın olmak için Barselona’ya taşınma fırsatını yakaladı.

Bu sefer ebeveynleri buranın kızlarının tek başına seyahat edemeyeceği kadar uzak olduğunu düşündü. Babası Çin’de kalırken annesi onunla birlikte taşınmaya karar verdi ve o zamandan beri annesi çoğunlukla onun yanındaydı. 15 yaşında profesyonel oldu ve sıralamada çoğunlukla istikrarlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Geçen yıl Fransa Açık’ta bir atılımın eşiğinde göründü ve adet kramplarına yenik düşmeden önce üst sıralarda yer alan Iga Swiatek’e karşı oynadığı maçın açılış setini kazandı. Ancak daha sonra ilerlemesi durmuş gibi göründü.

Bu baharda yönetim ekibi, futbolun en iyi antrenörlerinden biri olarak bilinen Belçikalı Wim Fissette’e ulaştı. Fissette daha önce aralarında Kim Clijsters, Simona Halep, Angelique Kerber ve Naomi Osaka’nın da bulunduğu çok sayıda Grand Slam tekler şampiyonuyla çalışmıştı.

Zheng’de patlayıcı, atletik bir oyuncu gördü ama yine de oldukça ham görünen genç bir kadındı. Biraz araştırma yaptı ve onun son derece hırslı, çalışkan bir çalışan olarak tanındığını öğrendi.

Fissette Salı günü Zheng hakkında “Gerçekten oynatıcıyı oluşturabileceğiniz gerçekten ilginç bir proje” dedi.

Bu yıl Zheng, Kim Clijsters ve Naomi Osaka gibi Grand Slam turnuvası kazananlarına koçluk yapan Wim Fissette ile çalışmaya başladı. Kredi… Tim Clayton/Corbis, Getty Images aracılığıyla

Erken günler. Hala birbirlerini tanımak ve birbirlerinin güvenini kazanmak için çalışıyorlar. Fissette, Zheng için görevin biraz daha zor olduğunu çünkü ebeveynlerinin yalnızca sınırlı İngilizce konuştuğunu söyledi. Bu, Zheng’in biraz daha yavaş çalışmasına neden olan şeyin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağladı, ancak Zheng, onun oldukça komik olduğunu ve aynı zamanda karaokeyi de sevdiğini hızlı bir şekilde öğrendiğini söyledi. Bazen bu konuda tenis kadar ciddi görünebilir.

Gerçi Zheng, Fissette’in önceki suçlamalarının bazı özelliklerini daha fazla hücum ve saldırganlıkla oynamaya başladı bile. Oyuncuların nadiren düşündükleri kadar agresif olduklarını ona sık sık hatırlattığını söyledi. Oyunu domine eden siz olun, diyor ona, şampiyonun neredeyse her zaman hakim olan taraf olduğunu, savunma yapan taraf değil.

“Rakibin ıskalamasını bekleyemezsiniz” dedi.

Zheng, ABD Açık’ta tek setlik liderliği kaybettikten sonra iki kez toparlandı. Kredi… Emir Hamja/New York Times

Bu turnuvada iki kez, Zheng tek setlik liderliği elinden kaçırdı. Nedenini biliyor. Aklı, oynamak üzere olduğu noktaya odaklanmak yerine nihai sonuca doğru kaymaya başlar. Bazen onu günümüze geri getirmek için bir seti kaybetmek gerekebilir.

Çimlerde nasıl oynanacağını hala çözemediği ve ilk turda kaybettiği Wimbledon’un ardından 10 gün ara verdi ve çoğunu bir yıldır görmediği geniş ailesini görmek için Çin’e gitti. ve bir yarım. Hayatı bundan çok şey yaşadı.

New York’u seviyor, özellikle de Queens’teki Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’nden Manhattan’a dönerek ufuk manzarasını seyretmeyi seviyor. Sabahlarını Central Park’ta yürüyüş yaparak geçirdi ve metropolün ortasında doğanın sessizliğinin tadını çıkarabildiğine hayret etti.

“Birdenbire arabanın tüm gürültüsü kesildi” dedi.

Bu yolculukta bir kez daha anne ve babası olmadan tek başınadır. Bu kez onlarsız geçen zamanı, kendisi için karar verme şansını benimsediğini ve bunun üzerinde hâlâ çalışması gerektiğini söylediğini söyledi. Uzun zamandır insanlar onun adına büyük kararlar veriyordu. Artık bunu kendisi için denemeye hazır.

“Kendi başıma oldukça rahat hissettiğim bu yaştayım, şu anda” dedi.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu