Teknoloji Haberleri

Çocuklara Yönelik Cinsel İstismarın İzlenmesinde Apple Güvenlik ve Gizlilik Arasında Kaldı

2021’de Apple, iPhone’larda çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri taramasına yönelik bir plan konusunda tartışmalara karışmıştı. Gizlilik uzmanları, hükümetlerin sistemi kötüye kullanabileceği konusunda uyardı ve tepki o kadar şiddetliydi ki Apple sonunda plandan vazgeçti.

İki yıl sonra Apple, çocukları çevrimiçi istismardan korumak için şirkete daha fazlasını yapması çağrısında bulunan çocuk güvenliği savunucuları ve aktivist yatırımcıların eleştirileriyle karşı karşıya kalıyor.

Çocukları savunan bir grup olan Heat Initiative, Apple’ı çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerini bulut depolama platformu iCloud’dan tespit etmeye, raporlamaya ve kaldırmaya çağıran yeni bir ulusal reklam kampanyası için 2 milyon dolar topladı.

Gelecek hafta grup, Politico gibi Washington’daki politika yapıcılar arasında popüler olan web sitelerinde dijital reklamlar yayınlayacak. Ayrıca San Francisco ve New York’ta şu posterleri asacak: “Çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri iCloud’da saklanıyor. Apple buna izin veriyor.”

Eleştiri, Apple’ın yıllardır peşini bırakmayan bir duruma işaret ediyor. Şirket, gizliliği korumayı tüketicilere yönelik iPhone sunumunun merkezi bir parçası haline getirdi. Ancak bu güvenlik vaadi, iki milyarı kullanımda olan hizmet ve cihazlarının çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerinin paylaşılmasında yararlı araçlar haline gelmesine yardımcı oldu.

Şirket, bu tür materyallerin yayılmasını durdurmak için daha fazlasını yapmasını isteyen çocuk güvenliği grupları ile güvenli cihazlar vaadini sürdürmesini isteyen gizlilik uzmanları arasında kaldı.

Sarah Gardner, Apple’a yönelik bir reklam kampanyasının arkasındaki çocuk savunuculuğu grubu olan Heat Initiative’in başkanıdır. Kredi… New York Times için Jessica Pons

Yaklaşık 1 trilyon dolarlık varlığın yönetimi altında olan iki düzine yatırımcıdan oluşan bir grup da Apple’a, cihazlarında ve hizmetlerinde yakaladığı kötü amaçlı görüntülerin sayısını kamuya bildirmesi çağrısında bulundu.

İki yatırımcı (Belçikalı varlık yöneticisi Degroof Petercam ve Katolik yatırım şirketi Christian Brothers Investment Services), bu ay Apple’ın güvenlik araçlarının çocukları korumada ne kadar etkili olduğuna ilişkin ayrıntılı bir rapor sunmasını gerektiren bir hissedar teklifi sunacak.

Degroof Petercam yatırım uzmanı Matthew Welch, “Apple gizlilik ve eylem arasında sıkışmış görünüyor” dedi. “Bir teklifin yönetimi harekete geçireceğini ve bu konuyu daha ciddiye almalarını sağlayacağını düşündük.”

Apple çocuk güvenliği savunucularına yanıt vermekte hızlı davrandı. Bay Welch, ağustos ayı başlarında gizlilik yöneticilerinin yatırımcı grubuyla bir araya geldiğini söyledi. Ardından Perşembe günü şirket, Heat Initiative’den gelen bir e-postaya, iCloud’u taramama kararını savunan bir mektupla yanıt verdi. Yazışmaları bir teknoloji yayını olan Wired ile paylaştı.

Apple’ın mektubunda, kullanıcı gizliliği ve çocuk güvenliği direktörü Erik Neuenschwander, şirketin iCloud fotoğraflarını “kullanıcılarımızın güvenliğini ve gizliliğini tehlikeye atmadan” taramanın “pratik olarak mümkün olmadığı” sonucuna vardığını söyledi.

Bay Neuenschwander, “Örneğin, bir tür içeriğin taranması, toplu gözetimin kapısını açar ve diğer şifreli mesajlaşma sistemlerini arama isteği yaratabilir” dedi.

Apple’ın, tüm çocuk hesapları için çıplak görseller alması veya göndermeye çalışması durumunda bir uyarıyla müdahale eden yeni bir varsayılan özellik oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Çocukların cinsel istismarına yönelik yeni materyallerin oluşturulmasını önlemek ve yırtıcıların çocukları para veya çıplak resimler karşılığında zorlaması ve şantaj yapması riskini sınırlamak için tasarlanmıştır. Bu araçları uygulama geliştiricilerin kullanımına da sundu.

Apple, 2021’de iPhone’larda ve iCloud’da kötü amaçlı materyalleri tespit etmek için görüntü karmaları adı verilen teknolojiyi kullanacağını söyledi.

Ancak bu fikre karşı çıkan Siber Politika Merkezi’ndeki Stanford İnternet Gözlemevi’nin yöneticisi Alex Stamos, şirketin bu planı gizlilik uzmanlarıyla geniş bir şekilde iletemediğini, bu durumun onların şüphelerini yoğunlaştırdığını ve hükümetlerin teknolojiyi kötüye kullanabileceği yönündeki endişeleri artırdığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl şirket, iCloud’u tarama planından ihtiyatlı bir şekilde vazgeçerek çocuk güvenliği gruplarını şaşırttı.

Apple, iMessage ve diğer hizmetlerde yeni çıplak görsellerin oluşturulmasını engelleme çabalarından dolayı hem gizlilik hem de çocuk güvenliği gruplarından övgü aldı. Ancak şirketin iPhone’ları taramama kararını alkışlayan Bay Stamos, bunun insanların sorunlu görüntüleri bulutta paylaşmasını engellemek için daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

Bay Stamos, “Kendiniz için bir şey saklarsanız mahremiyete sahip olabilirsiniz, ancak bir şeyi başkasıyla paylaşırsanız aynı mahremiyete sahip olamazsınız” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler Apple’a harekete geçmesi için baskı yapıyor. Geçtiğimiz yıl, Avustralya’daki e-Güvenlik Komiseri, Apple ve Microsoft’u, hizmetlerini kötü amaçlı materyallere karşı proaktif olarak denetlemek için daha fazlasını yapmamakla eleştiren bir rapor yayınladı.

Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2021’de, kötü niyetli materyaller için federal olarak belirlenmiş bir takas merkezi olan Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’ne 160 rapor sundu. Google 875.783, Facebook ise 22 milyon raporlama yaptı. Bu raporlar her zaman gerçek anlamda istismar niteliğindeki materyalleri yansıtmaz; Bazı ebeveynlerin Google hesapları askıya alındı ​​ve çocuklarının suç niteliğinde olmayan görüntüleri nedeniyle polise ihbar edildi.

Heat Initiative, kampanyasını Apple’ın 12 Eylül’de yapılması planlanan yıllık iPhone tanıtımı öncesinde planladı. Kampanya, daha önce Ashton Kutcher ve Demi tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Thorn’un dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olan Sarah Gardner tarafından yönetiliyor. Moore internette çocuklara yönelik cinsel istismarla mücadele edecek. Bayan Gardner, aralarında Çocuklara Yatırım Fonu Vakfı ve Oak Vakfı’nın da bulunduğu çok sayıda çocuk güvenliği destekçisinden para topladı.

Grup, iCloud’un adının verildiği kolluk kuvvetleri vakalarını belgeleyen bir web sitesi oluşturdu. Liste, New York’ta iCloud’da 200’den fazla fotoğraf depolayan 55 yaşındaki bir kişiye karşı açılan çocuk pornografisi suçlamalarını da içerecek.

Bayan Gardner, Heat Initiative’in sonbahar boyunca reklamları Apple müşterilerinin ve çalışanlarının karşılaşacağı bölgelere hedeflemeyi planladığını söyledi. Bayan Gardner, “Amaç, Apple politikasını değiştirene kadar taktikleri uygulamaya devam etmektir” dedi.

Keşmir Tepesi haberciliğe katkıda bulundu.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu