Teknoloji Haberleri

Meta, Avrupa’daki Instagram ve Facebook Kullanıcılarının Reklamlardan Kaçınmak İçin Ödeme Yapmasına İzin Verebilir

Şirketin planları hakkında bilgisi olan üç kişi, Meta’nın Facebook ve Instagram’ın Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için reklam içermeyecek ücretli sürümlerini düşündüğünü, düzenleyici incelemelere bir yanıt ve insanların Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da teknolojiyi nasıl deneyimlediğine dair bir işaret olduğunu söyledi. Hükümet politikası nedeniyle farklılık gösterebilir.

Planların gizli olması nedeniyle anonimlik şartıyla konuşan kişiler, Facebook ve Instagram abonelikleri için ödeme yapanların uygulamalarda reklam görmeyeceğini söyledi. Kaynaklara göre bu, Meta’nın gizlilik endişelerini ve AB düzenleyicilerinin diğer incelemelerini savuşturmasına, kullanıcılara şirketin insanların verilerini analiz etmeye dayanan reklam tabanlı hizmetlerine bir alternatif sunarak yardımcı olabileceğini söyledi.

Kaynaklar, Meta’nın ayrıca Avrupa Birliği’nde reklamlarla birlikte Facebook ve Instagram’ın ücretsiz sürümlerini sunmaya devam edeceğini söyledi. Uygulamaların ücretli sürümlerinin ne kadara mal olacağı veya şirketin bunları ne zaman kullanıma sunacağı belli değil.

Bir Meta sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Yaklaşık 20 yıldır Meta’nın ana faaliyet alanı, kullanıcılara ücretsiz sosyal ağ hizmetleri sunmaya ve bu kitleye ulaşmak isteyen şirketlere reklam satmaya odaklandı. Ücretli bir katman sağlamak, şirketlerin, özellikle Avrupa’da, veri gizliliği kurallarına ve diğer hükümet politikalarına uyacak şekilde ürünlerini nasıl yeniden tasarlamak zorunda kaldıklarının bugüne kadarki en somut örneklerinden biri olacaktır.

Temmuz ayında, Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi, Meta’nın kullanıcılar hakkında açık rıza almadığı sürece, Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere kendi platformlarındaki ve ayrıca dış web siteleri ve uygulamalardan toplanan verileri birleştirmesini fiilen yasakladı. Ocak ayında şirket, kullanıcıları Facebook’u kullanmanın bir koşulu olarak kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorladığı için İrlandalı düzenleyiciler tarafından 390 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Kararlar, insanların çevrimiçi verilerini korumaya yönelik dönüm noktası niteliğindeki Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) 2018’de yürürlüğe girmesinden kaynaklandı.

Meta’nın ücretli abonelik oluşturma konusundaki açıklığı, 27 ülkeden ve yaklaşık 450 milyon kişiden oluşan Avrupa Birliği’nde yaşayanların, yeni kanunlar, düzenlemeler ve mahkeme kararları nedeniyle tüketici teknolojisi ürünlerinin farklı versiyonlarını nasıl görmeye başlayabileceğini gösteriyor.

Son haftalarda, çevrimiçi yasa dışı içerik akışını engellemek için Dijital Hizmetler Yasası adı verilen yeni bir AB yasası yürürlüğe girdiğinde, bölgedeki TikTok ve Instagram kullanıcıları da kişisel verilerin sosyal medya akışlarını oluşturmak için kullanılmasını engelleyebildi. Snapchat ve Meta, pazarlamacıların kişiselleştirilmiş reklamlarla Avrupa’da 13-17 yaş arası gençleri hedeflemesini engelledi.

Gelecek yıl, AB’nin teknoloji odaklı başka bir yasası olan Dijital Piyasalar Yasası yürürlüğe girecek. Bu, büyük teknoloji platformlarını rekabeti teşvik etmek için belirli iş uygulamalarını değiştirmeye zorlayacak ve geniş kapsamlı etkilere sahip olacak; Apple’ın Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıların ilk kez iPhone ve iPad’lerinde App Store’a alternatif indirmelerine izin vermesi bekleniyor.

Columbia Üniversitesi hukuk profesörü ve “Digital Empires: The Global Battle to to Teknolojiyi Düzenleyin.”

Aynı zamanda Messenger’ın da sahibi olan Meta, AB düzenleyicilerinin özel incelemesine maruz kaldı. Mayıs ayında blok, Silikon Vadisi şirketine, şirketin reklam teknolojisini geliştirmek amacıyla Avrupa vatandaşlarına ilişkin verileri ABD sunucularına geri göndererek gizlilik yasalarını ihlal ettiği için 1,2 milyar Euro para cezasına çarptırıldı. Meta karara itiraz etti.

Meta, 2021 veri sızıntısı nedeniyle 265 milyon Euro para cezası da dahil olmak üzere diğer GDPR ihlallerinden dolayı para cezasına çarptırıldı. İrlandalı düzenleyiciler ayrıca WhatsApp ile ilgili bir davada ihlaller nedeniyle 225 milyon Euro, veri sızıntısı nedeniyle de 17 milyon Euro para cezası kesti.

İki kişiden ikisi, Meta’nın bazı uzmanlarının, kullanıcılara Facebook veya Instagram’ın ücretli bir sürümüne erişime sahipken reklam tabanlı bir hizmetten vazgeçme seçeneğinin verilmesinin bazı Avrupalı ​​düzenleyicilerin endişelerini hafifletebileceğine inandığını söyledi. Ücretli sürümü çok az kişi seçse bile böyle bir seçeneğin kullanıma sunulmasının Meta’nın bölgedeki çıkarlarına hizmet edebileceğini söylediler.

Meta, eski adıyla Twitter olarak bilinen X’e rakip olan yeni uygulaması Threads’i mevzuat kaygıları nedeniyle Avrupa’da yayınlamadı.

Avrupa, Kuzey Amerika’dan sonra Meta için en kazançlı ikinci bölgedir. Meta’nın finans şefi Susan Li, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’ndeki reklamların şirketin genel işinin yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi. Meta’nın geçen yılki geliri yaklaşık 117 milyar doları buldu.

Meta, Avrupa’daki zorlukların ötesinde, küresel ekonomik çalkantıların reklam satışlarındaki büyümeyi engellemesinin ardından işini canlandırmaya çalışıyor. Aynı zamanda, şirketin genel müdürü Mark Zuckerberg’in desteklediği ve henüz ilk günlerinde olan pahalı bir proje olan metaverinin sürükleyici dijital dünyası vizyonunu hâlâ zorluyor. Yöneticiler ise yapay zeka teknolojileri geliştirmeye ve bunları Meta’nın daha fazla ürününe dahil etmeye odaklanıyor.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu