Teknoloji Haberleri

Yasaklamak mı, Kucaklamak mı? Üniversiteler Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Kabul Denemeleriyle Mücadele Ediyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün lisans kabulünden sorumlu genel müdürü Rick Clark ve ekibi, bu yaz üniversite başvurularını doldurmak için yapay zeka sohbet robotlarını kullanarak lise öğrencileri gibi davranarak haftalar geçirdi.

Kabul memurlarının her biri farklı bir lise kişiliğine büründü: yüzme takımı kaptanı, Eagle Scout, müzikal tiyatro sanatçısı. Daha sonra kurgusal öğrenciler hakkındaki kişisel ayrıntıları ChatGPT’ye aktardılar ve yapay zeka sohbet robotunun üniversite başvurularında sıklıkla ihtiyaç duyulan türden ders dışı aktivite listeleri ve kişisel makaleler üretmesini sağladılar.

Bay Clark, yapay zeka sohbet robotlarının bu sonbaharda (araçların lise son sınıf öğrencilerinin kullanımına yaygın olarak sunulacağı ilk tam akademik yılın başlangıcı) kabul sürecini nasıl yeniden şekillendirebileceği konusunda fikir sahibi olmak ve başvuran öğrenciler için rehberlik sağlamak istediğini söyledi. Georgia Tech’e.

Bay Clark, “Öğrenciler bir düzeyde yapay zekaya erişebilecek ve onu kullanabilecek” dedi. “Asıl soru şu: Bunun orada ve onların erişimine açık olduğunu bilerek onları nasıl yönlendirmek isteriz?”

Kısa istemlere yanıt olarak insan benzeri metinler üretebilen ChatGPT gibi yapay zeka sohbet robotlarının kolay kullanılabilirliği, seçici üniversitelerdeki geleneksel lisans başvuru sürecini altüst etmeye hazırlanıyor; otomatikleştirilmiş intihal veya öğrencilerin makale yazma yardımına demokratikleştirilmiş erişimi çağını başlatıyor . Ya da belki her ikisi de.

Dijital devrim, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek öğretim kurumları için bir dönüm noktasına geliyor. Yüksek Mahkeme’nin Haziran ayında ırk temelli üniversite kabul programlarının yasa dışı olduğuna karar vermesinin ardından, bazı seçkin üniversiteler ve kolejler kampüsteki çeşitliliğin desteklenmesine yardımcı olmak için başvuranların yetiştirilme tarzı, kimlikleri ve toplulukları hakkında daha fazla deneme sorularına güvenmeyi ummuştu.

Rick Clark, Georgia Tech’te lisans kabullerini denetler. Okul, başvuru sahipleri için üniversite makaleleri için yapay zeka araçlarını kullanma konusunda yönergeler yayınladı. Kredi… New York Times’tan Kendrick Brinson

Kişisel makale uzun zamandır elit kolejlerdeki başvuru sürecinin temel unsuru olmuştur, nesiller boyu lise öğrencileri için bir felaketten bahsetmeye bile gerek yok. Kabul görevlileri sıklıkla başvuru sahiplerinin benzersiz karakterlerini, cesaretlerini, potansiyellerini ve zorluklarla başa çıkma yeteneklerini mercek altına almak için onların makalelerini kullanmışlardır. Sonuç olarak, bazı eski öğrenciler, tekil bir kişisel yazı dili geliştirmek veya en azından uydurmak konusunda muazzam bir baskı hissettiklerini söylüyorlar.

Ancak yeni yapay zeka araçları, üniversite başvuru makalesini, lise öğrencilerinin kendi zevklerini, ilgi alanlarını ve deneyimlerini yansıtacak şekilde yağ veya baharatla doldurabilecekleri bir tür genel kek karışımı olarak yeniden şekillendirme tehdidinde bulunuyor; bu da başvuru sahiplerinin yazma örneklerinin meşruluğu konusunda şüphe uyandırıyor. özgün, kişiselleştirilmiş kabul ölçütleri.

Dartmouth College’ın kabul dekanı Lee Coffin, bu yıl yapay zeka tarafından oluşturulan başvuru makalelerine değinen bir üniversite podcast’inde “Bu beni üzüyor” dedi. “Bir hikayenin bu merkezi bileşeninin başvuru sahibi dışında biri tarafından üretilebileceği fikri cesaret kırıcı.”

Bazı öğretmenler, öğrencilerin üniversite kompozisyon temaları ve metinleri üretmek için yapay zeka araçlarını kullanma fikrinden daha derin nedenlerden dolayı rahatsız olduklarını söyledi: Yazımı botlara yaptırmak, öğrencilerin önemli eleştirel düşünme ve hikaye anlatma becerilerini geliştirmelerini engelleyebilir.

Atlanta’daki bir devlet okulu olan Midtown Lisesi’nde İleri Düzey Yerleştirme İngiliz edebiyatı öğretmeni Susan Barber, “Üniversite makalesi sürecinin bir kısmı, tüm bu taslak hazırlama ve gözden geçirme yoluyla yazma sesinizi bulmaktır” dedi. “Ve bence bu, ChatGPT’nin onlardan çalacağı bir şey.”

Ağustos ayında Bayan Barber, 12. sınıf öğrencilerine üniversite makaleleri yazmaları için görev verdi. Bu hafta ChatGPT hakkında sınıf tartışmaları düzenledi ve öğrencileri fikir üretmek veya yazmak için yapay zeka sohbet robotlarını kullanmanın üniversite makalelerinin çok genel görünmesine neden olabileceği konusunda uyardı. Onlara kişisel görüşlerine ve seslerine daha fazla odaklanmalarını tavsiye etti.

Diğer eğitimciler yapay zeka araçlarının demokratikleştirici bir etkiye sahip olmasını umduklarını söyledi. Bu uzmanlar, daha varlıklı lise öğrencilerinin, üniversiteye kabul makalelerini beyin fırtınası yapmalarına, taslaklarını hazırlamalarına ve düzenlemelerine yardımcı olacak kaynaklara (mezun ebeveynleri, aile arkadaşları, ücretli yazma koçları) sıklıkla erişebildiklerini belirtti. ChatGPT’nin bu tür kaynaklara sahip olmayan öğrenciler için, özellikle de aşırı çalışan üniversite danışmanlarının bireyselleştirilmiş makale koçluğu için çok az zamanının olduğu büyük liselerdeki öğrenciler için benzer bir rol oynayabileceğini söylediler.

Atlanta bölgesindeki Gwinnett Matematik, Bilim ve Teknoloji Okulu’ndaki birkaç öğrenci, yapay zeka sohbet robotlarının üniversite makaleleri için yararlı olduğunu düşünmediklerini söyledi. Kredi… The New York Times için Alyssa Pointer

Ancak şu ana kadar çok az sayıda ABD üniversitesi, başvuru sahiplerinin yapay zeka araçlarının kullanımına ilişkin kabul politikalarını yayınladı.

Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi yakın zamanda “başvuru sahiplerinin taslak hazırlama süreçlerinin bir parçası olarak ChatGPT veya diğer yapay zeka araçlarını kullanmamaları gerektiğini” belirten yönergeler yayınladı. Ancak hukuk fakültesi, başvuranların akıl hocalarından, arkadaşlarından veya diğer insanlardan “temel düzeltme yardımı ve genel geri bildirim ve eleştiriler” istemelerine izin veriyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi Sandra Day O’Connor Hukuk Fakültesi ise tam tersi bir duruş sergiledi. Hukuk fakültesinin web sitesinde, başvuru sahiplerinin “bu teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullandıkları” ve sundukları bilgilerin doğru olduğunu belgeledikleri sürece başvuru materyallerini hazırlamak için yapay zeka araçlarını kullanabileceği belirtiliyor.

Bu yaz ChatGPT’yi denedikten sonra Georgia Tech’in kabul ekibi üçüncü bir yolu seçti. Üniversitenin web sitesinde yakın zamanda liseye başvuran adayları, fikirlerini “beyin fırtınası yapmak, geliştirmek ve düzenlemek” için işbirlikçi olarak yapay zeka araçlarını kullanmaya teşvik eden yönergeler yayınlandı. Site aynı zamanda başvuru sahiplerini “oluşturmadığınız içeriği doğrudan başvurunuza kopyalayıp yapıştırmamaları” konusunda uyardı.

Georgia Tech kabul yetkilisi Bay Clark, ChatGPT’nin lise öğrencilerine kişisel makaleleri hakkında geri bildirim sağlama konusunda canlı yazma koçları veya bilgili ebeveynlerle rekabet edemeyeceğini söyledi. Ancak bunun birçok öğrencinin başlamasına yardımcı olabileceğini umuyordu.

Bay Clark, “Ücretsizdir, erişilebilirdir ve faydalıdır” dedi. “Bu, eşitliğe doğru ilerlemedir.”

Bazı lise son sınıf öğrencileri röportajlarda makalelerinin taslağını hazırlamak için yapay zeka araçlarını kullanmamayı seçtiklerini söyledi; bunun nedeni kısmen kendi kişisel hikayelerini kendileri anlatmak istemeleri, kısmen de birçok üniversitenin başvuru sahiplerinin bu yapay zekayı kullanmaları konusunda net bir duruş sergilememiş olmalarıydı. sohbet robotları.

Gwinnett Matematik, Bilim ve Teknoloji Okulu son sınıf öğrencisi Kevin Jacob, daha fazla kabul ofisinin yapay zeka sohbet robotlarının kullanımına ilişkin politikalarını yayınlamasının öğrenciler için faydalı olacağını söyledi. Kredi… The New York Times için Alyssa Pointer

Atlanta bölgesindeki Gwinnett Matematik, Bilim ve Teknoloji Okulu son sınıf öğrencisi Kevin Jacob, “Belirsizlik ve belirsizlik bizim için biraz zor” dedi. Devlet lisesinde, öğrencilerin üniversite makaleleri hakkında geri bildirim alabilecekleri özel bir yazma merkezi bulunmaktadır.

Lise öğrencilerinin aynı anda birçok kolej ve üniversiteye başvurmasını sağlayan çevrimiçi bir sistem işleten, kar amacı gütmeyen bir grup olan Common App, AI sohbet robotlarının kullanımı konusunda kamuya açık bir duruş sergilemedi. Grup, başvuru sahiplerinden yazdıklarının ve üniversite başvurularının bir parçası olarak sundukları diğer materyallerin kendi çalışmaları olduğunu onaylamalarını istiyor. Ancak grup, web sitesindeki akademik dürüstlük politikasını yapay zeka araçlarını içerecek şekilde güncellemedi.

Common App’in genel müdürü Jenny Rickard, yaptığı açıklamada, “Bu, öğrencilerin ChatGPT’yi kullanma becerisine sahip olduğu ilk tam başvuru döngüsüdür ve bu teknoloji sürekli değişmektedir” dedi.

“Hepimiz bu araçlar hakkında daha fazla şey öğreniyoruz ve üye kurumlarımızın, K-12 ortaklarımızın ve danışmanlarımızın bu araçların nasıl kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin makul parametreler belirlemesi önemli.”

New York Times, büyük devlet okulları, Ivy League okulları ve küçük özel kolejler de dahil olmak üzere bir düzineden fazla üniversiteye ve koleje e-posta göndererek lise adaylarının kabul makalelerinin taslağını hazırlamak için yapay zeka araçlarını kullanmalarına ilişkin politikalarını sordu. Çoğunluk yanıt vermedi veya yorum yapmaktan kaçındı.

Michigan Üniversitesi Lisans Kabul Ofisi, e-postayla gönderilen bir bildiride, okulun “yeni teknolojiden haberdar olduğunu” ancak “kompozisyon sorularımız da dahil olmak üzere lisans başvuru sürecimizde herhangi bir değişiklik yapmadığını” söyledi.

Gwinnett’te son sınıf öğrencisi olan Ritika Vakharia, ChatGPT’nin yanıtlarının üniversite makaleleri için yararlı olamayacak kadar geniş ve kişisellikten uzak olduğunu buldu. Kredi… The New York Times için Alyssa Pointer

Gwinnett Matematik, Bilim ve Teknoloji Okulu son sınıf öğrencisi Ritika Vakharia, ChatGPT’den üniversiteye kabul makaleleri için fikir üretmesini istemeyi denediğini söyledi. Ancak genç öğrencilere dans dersleri vermek gibi ders dışı faaliyetleriyle ilgili ayrıntıları verdikten sonra bile yanıtları çok geniş ve kişisellikten uzak buldu.

Şimdi daha kişisel bir üniversite başvuru makalesi teması bulmaya çalıştığını söyledi.

Bayan Vakharia, “Bu süper eşsiz, ilginç konuyu yaratma konusunda biraz daha fazla baskı hissediyorum” dedi. “Çünkü bugünlerde basit bir konu ChatGPT tarafından oluşturulabiliyor.”

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu