Teknoloji Haberleri

San Francisco İtfaiyesi, Ölümcül Kazada Sürücüsüz Taksilerin Ambulansı Engellediğini Açıkladı

San Francisco İtfaiyesi’nin raporuna göre, şehirdeki sürücüsüz araçların karıştığı başka bir olayda, Cruise’un iki sürücüsüz taksisi, daha sonra hastanede hayatını kaybeden kritik yaralı bir hastayı taşıyan ambulansın önünü kesti.

Departman raporuna göre, 14 Ağustos’ta kurbanın bulunduğu SoMa mahallesindeki dört şeritli, tek yönlü bir caddenin sağ iki şeridinde iki Cruise otonom aracı durduruldu. Ambulansın gitmesi için başka şeritteki polis aracının hareket ettirilmesi gerektiği söylendi.

Raporda, sürücüsüz araçların ulaşım ve tıbbi bakımı geciktirdiği belirtildi. Bir arabanın çarptığı hastanın, kazadan yaklaşık 3,8 km uzaklıktaki Zuckerberg San Francisco Genel Hastanesi’ne vardıktan yaklaşık 20 ila 30 dakika sonra öldüğü açıklandı.

General Motors’un otonom araç yan kuruluşu Cruise, hatalı olmadığını söyledi. Cruise’un New York Times ile paylaştığı görüntülerde, araçlarından birinin kurban ambulansa yüklenmeden önce olay yerinden hareket ettiği, diğerinin ise ambulans ayrılana kadar sağ şeritte durduğu görülüyor. Görüntülerde ayrıca Cruise taksinin sağ tarafından aralarında ambulansın da bulunduğu diğer araçların geçtiği görüldü.

Şirketten yapılan açıklamada, “Kurban ambulansa yüklenir yüklenmez ambulans olay yerinden hemen ayrıldı ve Cruise aracı hiçbir zaman engellenmedi” dedi. Görüntülere göre ambulans, kurbanı yükledikten yaklaşık 90 saniye sonra durdurulan Cruise aracının yanından geçti.

Cruise, bir polis memurunun araçta uzaktan yardım aracılığıyla çalışanlarından biriyle konuştuğunu, ambulansın ayrılmasının ardından şirketin polisi olay yerinden uzaklaştırabildiğini söyledi.

İtfaiye Departmanı, ilk kez Forbes tarafından elde edilen raporu doğruladı. İtfaiye şefi Jeanine Nicholson, bu tür olaylarda “saniyelerin önemli olduğunu” ve sorunun müdahale ekiplerinin hastaya ulaşamamasından kaynaklandığını söyledi.

Bayan Nicholson, “Henüz Cruise’un herhangi bir şeyin sorumluluğunu üstlendiğini görmedim” dedi ve daha fazla görüşme yapılması gerektiğini ekledi.

San Francisco Denetleme Kurulu Başkanı Aaron Peskin, kurbanın ölümüne ne sebep olursa olsun, sürücüsüz arabalarla ilgili olayların “birikimli toplamının” daha endişe verici olduğunu söyledi. Peskin, “Hepsinin ortak bir teması var; otonom araçlar prime time’a hazır değil” dedi.

Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından desteklenen Cruise ve Waymo, geçtiğimiz yıl San Francisco’da sürücüsüz taksi hizmeti sunmaya başladı. Kaza, her iki şirketin de Kaliforniya eyaleti düzenleyicilerinden, hizmetlerini San Francisco’da tüm saatlerde yolculuk ücreti alacak şekilde genişletme izni almasından dört gün sonra meydana geldi.

İtfaiye, vakanın acil müdahale ekiplerine müdahale eden 70’ten fazla otonom araçtan biri olduğunu söyledi. San Francisco yetkilileri, sürücüsüz taksi hizmetlerinin Ocak ayından bu yana genişletilmesini protesto ederek, sürücüsüz arabaların acil durum araçlarını engellediği ve aktif yangınla mücadele ve suç mahalli sırasında müdahale ettiği durumlara işaret etti.

Bazı şehir yetkilileri, bu olayların sürücüsüz arabalarla ilgili tüm vakaların küçük bir kısmı olduğunu söyledi. Şirketlerin diğer olayları değil, yalnızca çarpışmaları düzenleyici makamlara bildirmeleri gerekiyordu.

Sürücüsüz taksi hizmetlerinin yaygınlaşmaya başlamasından bu yana Cruise araçlarının trafiği tıkadığı ve ıslak çimentoya sıkıştığı bildirildi. 17 Ağustos’ta bir Cruise aracı itfaiye aracıyla çarpıştı. Ertesi gün, otonom araçların güvenliğini denetleyen Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı, olayları araştırırken Cruise’dan şehirde işlettiği araç sayısını yarıya indirmesini istedi.

Bay Peskin, belediye yetkililerinin hizmet genişletme konusunda yeni bir duruşma için önergede bulunmayı planladıklarını söyledi. Şehir savcısı David Chiu, daha önce genişlemeyi onaylayan kurum olan Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan planı durdurmasını istemişti.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu