Ekonomi Haberleri

İspanya’nın Telefonica şirketinin yüzde 9,9’unu STC Group aldı

Telefonica’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin sermayesinin yüzde 4,9’unu temsil eden payların ve öteki yüzde 5’ini temsil eden mali araçların STC Group tarafından 2,1 milyar euroya satın alındığı bildirildi.

STC Group Üst Yöneticisi Olayan Alwetaid, Telefonica’nın denetimini yahut çoğunluk payını satın alma niyetinde olmadıklarını açıklayarak, “Bu operasyon, sağlam bilançomuzu kullanmamıza ve varlıklarımızı korumamıza imkan tanıyan şahane bir yatırım ve temettü siyasetimizi sürdürme fırsatıdır” dedi.

Suudi telekomünikasyon şirketinin operasyonundan evvel Telefonica’nın birinci hissedarı yüzde 4,87’lik hisseyle ile BBVA bankası olurken, onu ABD fonu BlackRock (yüzde 4,48) ve Caixabank (yüzde 3,5) izliyordu.

STC, gerekli müsaadelerin alınmasının akabinde finansal araçların fiziki tasfiyesi yoluyla Telefonica’da yüzde 5’e karşılık gelen oy hakkını elde edecek.

Suudi Arabistan Menkul Değerler Borsası’nda 49,2 milyar euroluk piyasa kıymetiyle süreç gören STC Group, Orta Doğu’nun telekomünikasyon dalındaki önderi olarak bilinirken, tıpkı vakitte Bulgaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da yatırımları bulunuyor.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu