Ekonomi Haberleri

ABD’den Türkiye’ye tahıl teşebbüsü teşekkürü

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü sonlandırma kararının dünya genelinde besin güvensizliğiyle çaba eden toplumlara ziyan verdiğini lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya’nın Soçi kentine ziyaretinde, Rusya’yı mutabakata döndürmek için uğraş sarf ettiğini kaydeden Patel, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün tekrar başlatılması ismine oynadığı kıymetli rol için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“ABD, Tuna Irmağı rotasını Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne alternatif olarak görüyor mu?” sorusunu yanıtlayan Patel, ABD’nin önceliğinin Rusya’nın teşebbüse dönmesi olduğunu belirterek, “Tabii ki besin eserlerinin gitmesi gereken yerlere ulaşması için öteki ne seçenekler olduğunu değerlendiriyoruz” sözünü kullandı.

Patel, halihazırda mevzuya ait bir duyurusu bulunmadığını da söyleyerek, “Tekrar Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün başlamasını istiyoruz, işe yaradığını görmüştük” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın teşebbüsün yine başlaması noktasındaki beklentileri tüm tarafların malumudur. Rus dostlarımızın lisana getirdiği konuları biz de farklı vesilelerle tabir ettik, ediyoruz. Eksiklerin giderilerek teşebbüsün devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu husustaki görüşlerimizi pahalı dostumla da içtenlikle ikili görüşmemizde paylaştım.Bu kapsamda Birleşmiş Milletlerle bir istişare, kıymetli ilerlemeler içeren yeni teklifler paketi hazırladık. Bu yeni süreç vasıtasıyla sonuç almanın mümkün olduğu kanaatindeyim. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir tahlile inşallah kısa müddette ulaşacağımıza inanıyorum” sözlerini kullanmıştı.

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu