Dünya Haberleri

Proud Boys’un Eski Lideri 6 Ocak İsyan Davasında 22 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Proud Boys’un eski lideri Enrique Tarrio, 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na saldırıp Trump yanlısı yandaşlarından oluşan bir çetenin örgütlenmesinde oynadığı merkezi rol nedeniyle Salı günü 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başkanlık yetkisinin barışçıl bir şekilde devredilmesi.

Bay Tarrio’nun bu baharda kışkırtıcı komplo suçlamasıyla mahkum edilmesinden kaynaklanan cezası, Capitol saldırısıyla bağlantılı olarak suçlanan 1.100’den fazla kişiye şu ana kadar verilen en ağır cezaydı ve muhtemelen bu şekilde kalacaktı. Şu anda başka hiçbir sanığın kendisininki kadar ciddi suçlamalarla karşı karşıya olmadığı göz önüne alındığında.

Şu ana kadar 6 Ocak’a bağlı en uzun hapis cezası 18 yıldı. Bu ceza geçen hafta Bay Tarrio’nun diğer sanıklarından biri olan Ethan Nordean’a verildi. Aynı ceza, Mayıs ayında başka bir aşırı sağcı grup olan Yemin Bekçileri milislerinin lideri olan ve Kongre Binası’na yapılan saldırıyla bağlantılı olarak isyana teşvikten suçlu bulunan Stewart Rhodes’a da ayrı bir davada verilmişti.

Washington’daki Federal Bölge Mahkemesinde üç saatlik bir duruşmada Bay Tarrio’ya verilen ceza, bu yılın başlarında kışkırtıcı komplo suçlamalarıyla yargılanan Proud Boys’un beş üyesine karşı verilen son cezaydı. Davadaki diğer üç adam (Joseph Biggs, Zachary Rehl ve Dominic Pezzola) geçen hafta 10 ile 17 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak şu ana kadar verilen tüm cümleler arasında Bay Tarrio’nunki en dikkate değer olanıydı; yalnızca uzunluğundan dolayı değil, aynı zamanda Gururlu Oğlanlar’ın mevcut durumu hakkında düşündürdüğü şeyler nedeniyle de.

Capitol saldırısından birkaç gün sonra aşırı sağ grup, FBI’ın 6 Ocak’ta yürüttüğü soruşturmanın önceliği haline geldi; müfettişler, grubun düzinelerce üyesinin barikatları aşmada ve polise saldırmada belirleyici roller oynadığını hemen belirledi.

Adalet Bakanlığı, Bay Tarrio’nun isyana teşvik davasının açık ara en önemlisi olduğu bir dizi ayrı davada, grubun ulusal liderliğinin başını neredeyse tamamen kesti ve büyük ölçekli ve sıklıkla şiddet içeren Trump yanlısı mitinglere katılımına çoğunlukla son verdi. ülke çapındaki şehirlerde.

Ancak Gururlu Oğlanlar bir bütün olarak hayatta kaldılar ve Bay Tarrio’nun duruşmasında hükümet adına ifade veren bir üyenin ifadesiyle “sağ için piyadeler” rollerini sürdürdüler. Grup, son yıllarda korona virüs kısıtlamaları ve okullarda ırkçılık karşıtlığının öğretilmesi gibi konularda yerel düzeydeki çatışmalara defalarca dahil oldu ve LGBTQ onur etkinliklerine yönelik saldırılarda yer aldı.

Yargıç Timothy J. Kelly, neden 22 yıl hapis cezası verdiğini açıklarken, kışkırtıcı komplo yasasını yüksek sesle okudu ve bunun “ciddi bir suç” olduğuna dikkat çekti. Bay Tarrio’nun “bu komplonun nihai lideri” olduğunu ve “devrimci coşkuyla motive edildiğini” ekledi.

39 yaşındaki Bay Tarrio için bu ceza, aşırı sağ grupların muhafazakar siyasetin kenarlarından merkezine doğru ilerlediği bir dönemde öne çıkan bir güç olarak kısa ama kavgacı kariyerine son verdi. Bay Tarrio, uzun zamandır bir tür şiddetli ataerkil milliyetçiliği benimseyen Proud Boys’un başındaydı; Bay Trump, Joseph R. Biden Jr.’a karşı yapılan bir başkanlık tartışması sırasında üyelere “geri çekilin ve geri çekilin” demişti. yanında olmak.”

Üniforma güneş gözlüğü ve beyzbol şapkası olmadan nadiren görülen Küba kökenli Floridalı Bay Tarrio, 2018 yılında grubun kurucusu Gavin McInnes’in kenara çekilmesinin ardından Proud Boys’un kontrolünü ele geçirdi. Roger J. Stone Jr. gibi Trump yanlısı isimlerle uzun süredir devam eden bağları olan Bay Tarrio, sağcı çevrelerde yeterince ünlüydü ve mahkumiyetini sağlayan savcılar bile bu ay bir ceza notunda kendisinden “doğal olarak bir suçlu” olarak söz etti. karizmatik lider” ve “bilgili bir propagandacı”.

Bay Tarrio, federal polis memurlarının eşliğinde mahkeme salonundan ayrılırken, barış ya da zafer işareti yaparak iki parmağını kaldırdı.

Davanın savcısı Conor Mulroe, aşırılıkçıların gelecek seçimlerde demokratik sürece saldırmasını önlemek için ağır bir cezanın gerekli olduğunu söyleyerek Yargıç Kelly’yi Bay Tarrio’yu 33 yıl hapis cezasına çarptırmaya çağırmıştı. Bay Mulroe, Bay Tarrio’nun adamlarını 6 Ocak’ta Washington’a çağırdığını ve onları Kongre Binası’na fırlattığını, burada da “gelgit dalgasıyla” binaya çarptıklarını anlattı.

Bay Mulroe, “Onun Gururlu Oğlanlar üzerindeki liderliği şiddet ve manipülasyonla ilgiliydi” diye devam etti. “Algılanan düşmanlarını şeytanlaştırdı. Onlara karşı güç kullanılmasını yüceltti. Kendi grubundaki (sözde miting çocukları) sokak dövüşü unsurunu yükseltti ve halkı aldatarak ve korkuyu besleyerek dezenformasyon kullanımını uyguladı ve onayladı.

Duruşma sırasında savcılar, Proud Boys’u 6 Ocak’ta “Donald Trump’ın ordusu” olarak hizmet etmiş gibi tasvir ettiler. Bay Trump’ın Bay Biden’a karşı yenilgisinden dolayı umutsuzluğa kapılan savcılar, grubun “şiddete susadığını ve terör için örgütlendiğini” söyledi. eylem” ve nihayetinde Kongre Binası’nda “kanun veya mahkemeler bu konuda ne derse desin, tercih ettikleri lideri iktidarda tutmak için” savaştı.

Yine de Bay Tarrio’nun durumu benzersizdi: 6 Ocak’ta Washington’da değil Baltimore’daydı ve günler önce ayrı bir suç davasına bakan yerel bir yargıç tarafından şehirden atılmıştı. Bu durumda, Bay Tarrio, daha önceki bir Trump yanlısı miting sonrasında Washington’daki bir Siyah kilisesine ait olan Black Lives Matter pankartını yakmak ve Proud Boys logosu taşıyan iki yüksek kapasiteli tüfek şarjörünü bulundurmak suçlamasıyla tutuklandı. .

Savcılar, Bay Tarrio’nun Washington polis gücündeki bir bağlantı aracılığıyla gözaltına alınacağını önceden bildiğini ve “tutuklanmasını, takipçilerinin tepkisini uyandırmak için stratejik olarak hesapladığını” iddia etti. 6 Ocak’ta, Trump yanlısı kalabalık (Proud Boys’un liderliğinde) Kongre Binası’nı istila ederken Bay Tarrio, gelişen olayları uzaktan izliyor ve bazı astlarıyla mesaj alışverişi yapıyordu.

Bay Mulroe, Bay Tarrio’nun Kongre Binası saldırısı nedeniyle hiçbir zaman gerçek bir pişmanlık göstermediğini söyledi ve jüri kaderini tartışırken bile internette binlerce kişinin önünde bir röportaj vererek Proud Boys’un o gün yanlış bir şey yapmadığını ilan ettiğini belirtti. .

Bay Tarrio’nun avukatları, duruşma sırasında yaptıkları gibi, ne Bay Tarrio’nun ne de Gururlu Oğlanlar’ın 6 Ocak’ta Kongre Binası’na saldırmayı planlamadıklarını ileri sürerek bu iddiaların çoğuna karşı çıktılar.

Avukatlardan Sabino Jauregui, “Başından beri planımız Antifa ile yüzleşmek ve protesto etmekti” dedi ve ekledi: “Bundan sonra olan her şey müvekkilimin niyeti değildi ve müvekkilimin planı değildi.”

Bay Tarrio’nun başka bir avukatı olan Nayib Hassan, hükümetin müvekkilini “askerlerini kontrol eden bir generale” benzetme çabalarına karşı çıktı ve bu örnekte generalin “birlikleriyle iletişiminin olmadığını” belirtti.

Annesinin Yargıç Kelly’ye hoşgörü göstermesi için yalvarmasından birkaç dakika sonra, turuncu hapishane kıyafeti giyen Bay Tarrio, 6 Ocak olaylarındaki rolünden dolayı özür diledi ve üç aydan fazla süren duruşmanın kendisini “alçakgönüllü” hale getirdiğini söyledi.

Duruşmada hiç vermediği ifadede, Yargıç Kelly’ye, seçimden sonra Bay Trump’ın kaybettiğine inanamadığını ve başvurduğu her medya kuruluşunun kendisine öfkesinin haklı olduğunu söylediğini söyledi. 6 Ocak’tan önce Washington’da düzenlenen iki Trump yanlısı mitingin ardından takipçileri arasında “ortamın yükseldiğini” gördüğünü ifade eden Erdoğan, FBI, Gizli Servis ve yerel Washington polisi yetkililerine ulaştığını iddia etti.

6 Ocak’a gelince, bunun “ulusal bir utanç” olduğunu söyleyen Bay Tarrio, “Ben siyasi fanatik değilim” dedi.

Şu ana kadar mahkûm edilen diğer Proud Boys’un bir kısmı da Yargıç Kelly’ye söylediklerinde benzer şekilde pişman oldular – ancak yargıcın huzurunda değilken kendilerini tersine çevirdiler. Geçen hafta, hakime “değişmiş ve alçakgönüllü bir adam” olduğunu söyledikten kısa bir süre sonra Bay Pezzola, mahkeme salonundan çıkarılırken yumruğunu kaldırdı ve bir gülümsemeyle bağırdı: “Trump kazandı!”

Kendi cezasına ağladıktan günler sonra, Bay Biggs, 6 Ocak’ta birkaç sanığın bulunduğu Washington’daki belediye hapishanesinin önünde düzenlenen nöbete çağrıda bulunarak, cezasının “çılgınca” olduğunu açıkladı ve şöyle dedi: “Ayağa kalkıp savaşmalıyız – don. pes etme.”

Eski patronu komplo teorisyeni Alex Jones ile yaptığı röportajda Bay Biggs, Bay Trump’ın yeniden seçilmesi halinde kendisini affedeceğini beklediğini de söyledi.

Geçen hafta Bay Tarrio’nun diğer sanıklarının duruşmasında olduğu gibi, Salı günkü duruşma da terörizm cezalarının artırılması olarak bilinen şeyle ilgili karmaşık sorular üzerinde duruldu. Savcılar, sanıkların eylemlerinin “gözdağı ve baskı yoluyla hükümetin davranışını” etkilemeyi amaçladığını gösterebilirse, bu düzenleme sanıkların cezalarını artırmak için kullanılabilir.

Yargıç Kelly, iyileştirmenin teknik olarak beş erkek davasının her biri için geçerli olduğunu söyledi ancak hiçbirinin binaları havaya uçurmak veya askeri tesislere saldırmak gibi tipik terör eylemlerine karışmadığını kabul etti.

Bay Jauregui, Yargıç Kelly’nin bu hakkı Bay Tarrio’ya karşı kullanmasına gücendi.

“Müvekkilim terörist değildir” dedi. “Müvekkilim yanlış yönlendirilmiş bir vatanseverdir.”

Ancak Bay Mulroe, Bay Tarrio’nun Gururlu Oğlanlar’daki takipçilerinin “göğüslerine bir bomba bağlamayı asla hayal etmeseler bile”, “şehir şehir dolaşıp rakiplerini bir sokakta baygın halde dövme fikrinden heyecan duyduklarını” savundu. kavga.”

Haberois Editör

Türkiye'nin bir numaralı haber platformu olan Haberois, okuyucularına en güncel son dakika haberlerini tarafsız olarak sunar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu